Facebook, ABD’deki herkese sanal dünya uygulamasını açıyor

Facebook, ABD’deki herkese sanal dünya uygulamasını açıyor

Facebook, dün yaptığı duyuruda avatarların sanal gerçeklik dünyası olan Horizon Worlds’ü Amerika ve Kanada’da 18 yaş ve üstü herkese açtığını açıkladı.

Şirket bu gelişme ile metaverse oluşturmak için bir adım daha atmış oldu. Horizon Worlds, geçen sene piyasaya sürülmüştü. Yapılan açıklamalara göre artık artık kullanıcıların sanal dünyaya davet edilmesine gerek kalmayacak.

Horizon Worlds’ün tanıtımı, Ekim ayında yeniden markalaşan ve adını Meta olarak değiştiren Facebook için önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Firma, sanal bir dünyada çalışma vizyonunu tanımlamak için bilim kurgu terimi Metaverse’e dayanan yeni takma adı benimsedi.

Horizon Worlds’de, Meta’nın Oculus sanal gerçeklik başlıklarının kullanıcıları, sanal dünyada dolaşmak için bacaksız bir avatar oluşturabilir.

Ek olarak orada oyun oynayabilir ve diğer kullanıcıların avatarlarıyla etkileşim kurabilirler. Facebook bundan tam 7 sene önce Oculus’u 2 milyar dolara satın aldı ve pazardaki konumunu güçlendirmek için mücadele etti.

Temmuz ayında Mark Zuckerberg tarafından yönetilen Facebook, metaverse üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştirecek bir ekibin kurulduğunu duyurdu.

Bundan İki ay sonra, şu anda donanım bölümünün başkanı olan Andrew “Boz” Bosworth, 2022 senesinden itibaren baş teknoloji sorumlusu rolüne terfi ettirildi.

Bunun yanında Ekim ayında üçüncü çeyrek kazanç sonuçlarında şirket, Reality Labs donanım bölümünü dördüncü çeyrekte kendi raporlama segmentine ayıracağını açıkladı.

Yine Ekim ayında şirket, gelecek sene boyunca metaverse alanında çalışmalar yapmak için yeni teknolojiler geliştireceğini ve 10 milyar dolar harcayacağını söyledi.