Ethereum Yeni Bir Cüzdan Rekoru Daha Kırdı

Ethereum Yeni Bir Cüzdan Rekoru Daha Kırdı

Ethereum‘un büyümesi ilk piyasaya sürülmesinden bu yana istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Dijital varlığın benimsenmesi bir yükseliş trendindeydi; ancak 2021 yılında, Ethereum’a yatırım yapan kullanıcılarda kayda değer bir artış görüldü. Ethereum, dünyadaki en yüksek sayıda yatırımcıdan birine sahip olmakla övünüyor ve son zamanlarda bir miktar ETH tutan cüzdan sayısı 71 milyonu aşarak yeni bir rekor kırdı.

Ethereum 71 Milyon Cüzdanı Geçti

Glassnode kısa süre önce bakiyelerinde Ethereum tutan cüzdan sayısının yeni bir rekor kırdığını bildirdi. Bu cüzdanların 2021 yılı boyunca büyümeye devam ettiğini ve 2020’deki bir önceki en yüksek seviyelerinden %30’un üzerinde bir artış gördüklerini kaydetti. Şu anda sıfırdan yüksek bakiyeye sahip 71.364.788 cüzdan var.

Geçen yıl aynı zamanlarda Ethereum, sıfır olmayan ETH adreslerinin sayısının 51 milyonun üzerine çıktığı benzer bir rekor kırmıştı. Bu, boğa koşusunun yalnızca ilk adımlarını atmakta olduğu bir zamanda piyasadan yoğun bir şekilde benimsemenin geldiğini gösterdiğinden ağ için önemli bir kilometre taşıydı. Bir yıl içinde, Ethereum bu çeteleye 20 milyondan fazla sıfır olmayan yeni adresin eklendiğini gördü.

ETH sıfır olmayan adresler 71 milyonu geçti | Kaynak: Glassnode

ETH sıfır olmayan adresler 71 milyonu geçti | Kaynak: Glassnode

Raporun buna dahil edilen minimum bir adres bakiyesi vermediğini belirtmek gerek. Bu nedenle, sıfır ETH’nin biraz üzerinde olan; ancak herhangi bir önemli miktarda ETH olmayan cüzdanların da bu sayıya dahil olduğunu varsaymak doğru olur.

Örneğin, bir cüzdan 0,00001 ETH tutabilir ve yine de hesaba katılabilir.

Yükselişin Sebebi Nedir?

Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gören ralliler, ETH’nin artan benimsenmesinde bariz bir faktör oldu. Ancak, yatırımcıları altcoine yatırım yapmaya iten başka faktörler de var. Merkezi olmayan finans (DeFi) ve NFT‘ler gibi yeni alanların ortaya çıkmasıda şüphesiz bunda büyük rol oynadı.

Merkezi olmayan finans ile kripto kullanıcıları, normal şartlarda yapamayacakları finansal fırsatlardan yararlanabilirler. Borçlanma buna bir örnektir. Bu nedenle, bir banka ile kredi başvurusunda bulunmak gibi zorlu bir süreçten geçmek yerine, kripto yatırımcıları bir DeFi kredi protokolünden geçerek ihtiyaç duydukları fonları dakikalar içinde kolayca alabilirler.

3.600 doların üstünde ETH ticareti | Kaynak: TradingView.com'da ETHUSD

3.600 doların üstünde ETH ticareti | Kaynak: TradingView.com’da ETHUSD

NFT’ler, kendi yollarıyla, kullanıcılara bir düzeyde finansal özgürlük de verdi. Yine de çoğunlukla, bu pazardan en çok yararlanan içerik oluşturucular olmuştur. Sanatlarının görülmesi ve satılması için genellikle bir komisyoncudan geçmesi gereken yaratıcılar, satıştan elde edilen tüm geliri doğrudan cüzdanlarına alarak sanatlarını çevrimiçi olarak kolayca basıp satabiliyorlar.

Bunlar ve daha fazlası, gelecekte ethereum ağının beklenen büyümesi gibi, blok zincirinin büyük ölçüde benimsenmesinin yanı sıra ETH satın alan ve cüzdanlarında tutan yatırımcıların hep aklında olmuştur.