Faydalı BilgilerHaberler

Ethereum’un Mimari Vitalik Buterin’in Hikayesi

Ethereum kripto para biriminin kurucusu Vitalik Buterin'in hayatına bir göz atın.

Vitalik Buterin, Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı ve makale yazarı olarak, 2011 senesinden beri Bitcoin topluluğunun bir parçası. Asıl ünlenme sebebi ise Bitcoin’den sonra dünyanı en değerli 2.kripto para birimini olan Ethereum’un arkasındaki çocuk dahi olmasıdır.

Çocukluğu

Vitalik Buterin, 31 Ocak 1994’te Moskova’da, Kolomna isimli bir kasabada doğdu. Buterin, 6 yaşına kadar Rusya’da yaşadı. Ardından ailesinin Kanada’ya göç etmesiyle oraya yerleştiler. Ethereum’un kurucusu daha ilkokuldayken zekası fark edildi ve yetenekli çocuklar için oluşturulan özel bir programa dahil edildi.

Vitalik’in matematik ve programlama alanında doğal bir yeteneği vardı ve ekonomiye çok erken yaşlarda ciddi bir ilgi duymaya başladı. Kendi yaşıtlarının iki katı hızda kafasından üç basamaklı sayıları rahatlıkla toplayabiliyordu.

Zeka konusunda her zaman bir adım önde olsa da sosyal etkinliklere bir hayli yabancıydı. O zamanlar ünlü dâhinin tek istediği herkes gibi sıradan olmaktı. Yeni bir ülkeye ve farklı bir kültüre adapte olmak çok kolay olmadı. Bu süreçte internete daha fazla sarılarak, tüm profesyonel ilişkilerini internet üzerinden kurmaya başladı.

Daha sonra Toronto’da özel bir lise olan Aberald School’da dört sene geçirdi. Vitalik bu süreyi hayatının en ilginç ve üretken seneleri olarak anlatıyor.  Vitalik Buterin her zaman iyi notlar getirdi. Ancak pek çok genç gibi o da enerjisini ödevlerine harcamaktansa ünlü bir oyun olan World Of Warcraft‘da harcamayı seçti.

13 yaşından beri WoW oynayan Vitalik, 2010 senesinde gelen bir Blizzard güncellemesiyle karakterinde yapılan değişikliklerle adeta hüsrana uğradı. O gece uyuyana kadar ağlayan Buterin, merkeziyetçi hizmetlerin ne kadar korkunç olabileceğini fark etti ve o günden sonra World of Warcraft oynamayı tamamen bıraktı.

Öğrencilik hayatı

Vitalik’i kripto para dünyasının içine sokan aslında yeni bir tutku arayışı oldu. Bitcoin ile tanıştığında o zamanlar gerçek bir değeri olmadığı için fazla önemsemedi. Daha sonra birkaç kez daha kulağına gelince bu konuda ilgisi uyanmaya başladı.

Kendisinin de dediği gibi ”Bir şey kulağınıza iki kere gelirse, biraz vakit ayırıp daha fazlasını öğrenmek iyi bir fikir olabilir” Daha o zamanlarda Vitalik hükümet mevzuatlarını ve şirket kontrollerini saf bir kötülük olarak görüyordu.  Doğal olarak, Bitcoin’in kontrol edilemez doğası fazlasıyla ilgisini çekti.

Buterin sonuç olarak çeşitli Bitcoin forumlarında vakit geçirmeye ve ağı detaylı bir şekilde araştırmaya başladı. Toplulukla iç içe oldukça BTC’nin arkasındaki yüksek teknolojinin sınırsız potansiyelini fark etti. Bu ekonomiye katılmak istedi fakat ne mining yapabilecek güçte bir bilgisayarı ne de parası vardı. O da bazı forumlarda iş karşılığı BTC veren yerleri aradı. Ardından bir blog için 5 Bitcoin karşılığında makale yazmaya başladı.

Forumda yaptığı işler ve yazılarıyla tecrübe kazanmaya ve toplulukta tanınmaya başladı. Aynı zamanda, kripto paranın tüm farklı ekonomik, teknolojik ve politik yönlerine de bakıyordu. Makaleleri Romanya’dan bir Bitcoin meraklısı olan Mihai Alisie’nin dikkatini çekti ve ikisinin karşılıklı yazışmaları sonucunda Bitcoin Magazine’i kurdular.

Vitalik Buterin, Mayıs 2013’te, Bitcoin Magazine’in temsilcisi olarak San Jose, Kaliforniya’daki bir Bitcoin konferansına katıldı. İlk defa burada kripto para çevresindeki topluluğun ne kadar canlı olduğunu fark etti ve bu da onu projenin gerçekten uğraşmaya değer olduğuna ikna etti. İlerleyen zamanlarında, Vitalik üniversiteyi bıraktı ve biriktirdiği BTC’leri kullanarak dünyayı gezip Bitcoin ağının kapasitesini arttırmak isteyen insanlarla tanıştı.

Ethereum

2013 senesinin sonlarında, Vitalik Buterin, Ethereum fikrini beyaz bir kağıt üzerinde anlattı ve birkaç arkadaşına gönderdi. Projeyi tartışmak için yaklaşık 30 kişi Vitalik ile iletişime geçti. Buterin, eleştirel incelemeler ve kritik hataları gösteren insanlar bekliyordu ama bu yaşanmadı.

Çekirdek ekipte Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin ve Gavin Wood bulunuyordu. Proje ilk olarak Ocak 2014’te duyuruldu. Buterin aynı zamanda Miami’deki bir Bitcoin konferansında da Ethereum’u sahnede tanıttı.

Birkaç ay sonra ekip, gelişimi finanse etmek için, ağın yerel kripto para birimi olan Ether’i satışa sundu. Aynı zamanlarda, geliştiricinin kendisi de Thiel Fellowship ödeneğinden 100.000 dolar para aldı.

Ether’in BTC karşılığı satıldığı toplu satışta kripto para topluluğu 31.000 BTC’den fazla para topladı ki bu da o sırada yaklaşık 18 milyon dolara denk geliyordu. Toplanan parayla Ethereum ekibi İsviçre’de ETH’nin açık kaynaklı yazılımının gelişiminden sorumlu Ethereum Foundation’ı kurdu. Yaşanan sorunlara rağmen, Ethereum’un kitlesel fonlaması o tarihe kadarki en başarılı üçüncü kitlesel fonlamaydı. Ek olarak Wall Street Journal da dahil birçok büyük finans medyasında kendine yer buldu.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu