Ethereum ve Cardano İsimlerinin Arkasındaki İlgi Çekici Hikayeler

Ethereum ve Cardano İsimlerinin Arkasındaki İlgi Çekici Hikayeler

Kripto para serüveni Satoshi Nakamoto‘nun Bitcoin’i icat etmesiyle başladı. Artık günümüzde binlerce kripto para birimi bulunuyor.

Tüm kripto para birimleri kendi içerisinde farklı teknolojiler ve hizmet alanları barındırıyor. Ayrıca pek çok projenin bir isim hikayesi bulunuyor. Şimdi hep birlikte en popüler altcoinlerden olan Ethereum ve Cardano‘nun isim hikayesine bir göz atalım.

Ethereum – Element

Ethereum büyük bir sıçrama ile sahneye çıktı ve ikinci sırayı almak için hızla yükseldi. Şu anda 3.446 dolardan işlem görüyor ve 405 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. 

Projenin kurucusu Vitalik Buterin, tüm elementlerin listesini taradıktan sonra Ethereum’a karar verdi. Kendi açıklamalarına göre Ethereum’u içinde “eter” kelimesi olduğu ve ayrıca “kulağa hoş geldiği” için seçti.

Eter, ışık dalgalarının uzayda hareket etmesine izin veren varsayımsal ortamın terimiydi ve Buterin’in bu büyük fikri, Ethereum‘un uygulamaların oluşturulabileceği ve çalıştırılabileceği en iyi ortam olmasıydı. 

Cardano – Bilgin

Cardano kısa süre önce, piyasalardaki üçüncü en büyük kripto para birimi olarak yerini sağlamlaştırdı ve şu anda 2,73 dolardan işlem görüyor.

Charles Hoskinson tarafından kurulan proje, adını 1501-1576 yılları arasında yaşayan Gerolamo Cardano adlı bir İtalyan bilgesinden almıştır.

Gerolamo Cardano kimya, fizik, matematik ve tıp gibi geniş bir ilgi alanına sahipti. Negatif sayıların sistematik kullanımı ve şifreli kilidin icadı ile tanınıyordu.

Ayrıca, yerel token ADA, Charles Babbage’ın analitik motoru üzerindeki çalışmaları ile ünlü bir İngiliz matematikçi olan Ada Lovelace‘ın adını almıştır.