Ethereum, Mayıs 2018’den Bu Yana Bitcoin’e Karşı En Yüksek Seviyeye Ulaştı

Ethereum, Mayıs 2018’den Bu Yana Bitcoin’e Karşı En Yüksek Seviyeye Ulaştı

Değiştirilemeyen token (Nft) çılgınlığı ve mem paraları tarafından tamamen gölgede kalan Bitcoin, ezeli rakibi Ethereum’a teslim olma yolunda ilerliyor.

ETH/BTC çifti, 0.077 BTC’deki ana direnci başarıyla aştıktan sonra Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin yıldan yıla hala %97 artışta olsa da, aynı zaman diliminde %551 gibi büyük bir artış gösteren Ethereum ile karşılaştırıldığında sönük kalıyor.

ETH/BTC

ETH/BTC çiftinin buradan ikiye katlanması gerekecek olsa da, Bitcoin’in neden Ether tarafından ezilmeye devam edeceğini görmek zor değil.

Ethereum, merkezi olmayan uygulama geliştiricileri ve NFT yayıncıları için ana hedef olarak ortaya çıktı ve kriptoyu ana akım haline getirdi.

Ayrıca, ETH savunucuları, kripto paranın deflasyonist özelliklerinin, onu en büyük kripto para birimine kıyasla daha da iyi bir servet deposu haline getirdiğini savunuyorlar.

Yıla yüksek bir notla başladıktan sonra, Tesla’nın Mayıs ayında çevresel kaygılar nedeniyle kripto para birimini kabul etmeyi bırakmasının ardından Bitcoin’in rallisi durma noktasına geldi.

Ani düşüş, iş kanıtı (PoW) madenciliğinin olumsuz etkileriyle ilgili endişeleri artırdı. Geçen ay İsveçli yetkililer, karbon ayak izi nedeniyle AB çapında Bitcoin madenciliği yasağını destekledi.

Ether ise, enerji tüketimini %99,5 oranında azaltması beklenen hisse kanıtı (PoS) algoritmasına geçişe yaklaşıyor.