Ethereum, Goerli testnet Dencun yükseltmesi ile ölçeklenebilirliği geliştiriyor

Ethereum, Goerli testnet Dencun yükseltmesi ile ölçeklenebilirliği geliştiriyor

OCAK 2024 – Ethereum, kıymetli yükseltmeler ve Katman 2 tahlilleriyle ölçeklenebilirliğini ve maliyet verimliliğini artırıyor. Goerli test ağı kısa bir müddet evvel, Ethereum’un gelişmiş ölçeklenebilirlik seyahatinde çok kıymetli bir gelişme olan Dencun yükseltmesini tanıttı. Bu yükseltme EIP-4844’ü kapsıyor ve Katman 2 fiyatlarını değerli ölçüde azaltması beklenen proto-danksharding ve blob süreçlerinin önünü açmak için tasarlandı.

Buna paralel olarak, Offchain Labs’in bir eseri olan Arbitrum, süreç işlemeyi geliştirmek için Optimistic Rollups’tan yararlanıyor. Arbitrum, süreçleri zincir dışında ele alarak ve daha sonra bunları zincir üzerinde özetleyerek, Ethereum’un ağ fonksiyonelliğini güzelleştirmeye yönelik uyumlu bir çabayı yansıtarak randımanı ve güvenliği artırmayı amaçlamaktadır. Bu yenilikler, merkezi olmayan finansın genişleyen alanını desteklemek için hayati kıymet taşıyor.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR