Altcoin HaberleriHaberler

Ethereum ETH 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0 hakkındaki detaylı bilgilere bir göz atın.

Ethereum 2.0, ağı  ölçeklenebilir, güvenli ve sürdürülebilir hale getirecek. Ethereum 2.0, Ethereum blok zincirinde şu anda devam etmekte olan bir dizi yükseltmedir. Bu yükseltmeler aslında 2014‘ten beri geliştirilmekte ve dünyanın en popüler ikinci kripto para birimi için büyük bir geçişi temsil etmektedir. Ethereum 2.0‘ın ne olduğuna ve güncellemelerin ne zaman yayınlanabileceğini birlikte inceleyelim.

Mevcut ağdaki durum

Kripto para birimleri ve blok zinciri dünyasında tamamen yeni olanlar için Ethereum, dijital ödemeleri yürütmek için kullanılabilen dijital defter blok zinciri teknolojisi tarafından desteklenen merkezi olmayan bir ağdır. Bitcoin’den farklıdır, çünkü kod, Ethereum’un blok zinciri ağında oluşturulabilir ve programlanabilir, akıllı sözleşmeler ve üçüncü kişiler tarafından manipüle edilemeyen veya kontrol edilemeyen merkezi olmayan uygulamalar oluşturur.

Ethereum 2.0 yükseltmeleri bu ağı büyük ölçüde iyileştirmeye çalışacak. Ether ve Ethereum’un popülaritesi arttıkça, Ethereum ağında çok fazla yoğunluk meydana geldi. Şu anda saniyede 15 ila 45 işlem gerçekleştirebiliyor, bu kulağa etkileyici geliyor, ancak dünyanın her yerinden Ethereum’un tüm kullanıcılarını idare etmek için yeterli değil. Durum böyle olunca işlem ücretleri de aynı oranda yükseliş gösteriyor.

Ethereum 2.0‘ın  en büyük özelliği  , ağı daha ölçeklenebilir hale getirmektir. Böylece ağdaki tüm işlemlere daha hızlı yanıt verebilecek. Şu anda, Ethereum, diğer birçok blok zinciri ağı gibi, sunucular, bilgisayarlar ve cep telefonları dahil olmak üzere blok zincirine bağlı herhangi bir cihaz olan düğümler tarafından desteklenmektedir. Düğümler birbirine bağlıdır ve ağın güncel kalması için sürekli veri alışverişinde bulunur. Ancak Ethereum ağındaki düğümler şu anda çok fazla hacim oluşturuyor ve yükseltme üzerinde çalışan programcılar düğümleri büyütmenin pratik olmayacağını düşünüyor.

Ethereum 2.0 ile tanıyalım

Ethereum 2.0
Ethereum 2.0

Geliştiriciler baskının ve hacmin bir kısmını dağıtmak için Ethereum ağında 64 yeni zincir oluşturacak olan sharding adlı bir konsepte yöneliyor. Bu, esasen, şu anda Ethereum düğümlerinde depolanan büyük miktarda veriyi alacak ve daha fazla veri tabanında depolanacak daha küçük gruplara ayıracak. Bu da mevcut sistem üzerindeki baskıyı hafifletecek ve saniyede daha fazla işlem yapılmasına izin verecektir. Sürecin ayrılma kısmı çok önemlidir ve aynı zamanda ağı daha güvenli ve sürdürülebilir hale getirecektir. Sharding, sonunda sıradan kullanıcıların Ethereum’u kişisel bir cihazda çalıştırmasını sağlayacak, ağ katılımcılarını artıracak ve daha fazla kullanıcı olacağı için Ethereum blok zincirini daha merkezi olmayan hale getirecek. Daha fazla kullanıcı ve daha fazla düğüm, bilgisayar korsanlarının ağın büyük bir bölümünü ele geçirmesi daha karmaşık hale geleceği için ele geçirilmesi biraz daha zorlaşmış olacak.

Daha fazla ağ katılımcısı ile Ethereum 2.0, yoğun token madenciliğinden staking adı verilen bir sürece geçmeyi planlıyor. Kripto para birimlerinin büyük bir kısmı, her zaman, yeni tokenler elde etmeye çalışan kişilerin karmaşık matematik denklemlerini çok hızlı bir şekilde çözmek için yüksek güçlü bilgisayarlar kullandığı madencilik adı verilen bir kavram olmuştur. Kriptoya olan talep arttıkça, madenciler yeni tokenleri üretmek  için inanılmaz miktarda bilgi işlem gücü ve dolayısıyla enerji kullanmak zorundalar. Sharding madenciliği  bu durumu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bunun yerine, Ethereum, Ether sahiplerinin belirli sayıda tokeni kendi kişisel cihazlarında bir kripto cüzdanında sakladığı ve ardından bu tokenleri  yeni Ether jetonlarını doğrulamak ve oluşturmak için kullandığı bir süreç olan staking’e dönecek. Ethereum 2.0‘a geçiş, ağı enerji bakımından neredeyse %100 daha  verimli hale getirebilir.

Son olarak, tüm bu yükseltmeler yapıldığında, Ethereum geniş bir akıllı sözleşme yürütmesi gerçekleştirebilecek. Akıllı sözleşmeler, geriye dönük olarak değiştirilemeyen ve bir tür üçüncü tarafça yapılması gerekmeden yürütülen programlanmış ve otomatikleştirilmiş sözleşmelerdir. Örneğin, bir ev sahibi ile kiracı arasında bir sözleşmenin imzalanması ve ardından kiracıdan gelen paranın bu ilişkilerde olağan sorun  olmaksızın her ay otomatik olarak ev sahibine ulaşmasını sağlayan bir  akıllı sözleşme kurulabilir.

Ethereum 1.0 ve Ethereum 2.0 Arasındaki Fark Nedir?

Ethereum 1.0′da bulunan mevcut teknoloji ile sistem, blokları doğrulamak ve ağı güvenceye almak için madencilerin bilgi işlem gücüne ve benzer bir “İş Kanıtı” fikir birliği mekanizmasına güveniyor. PoW Ethereum üzerinden PoS’a geçiş, ölçeklenebilirliği, güvenliği ve genel verimliliği artırır. PoW Ethereum gibi madencilere güvenmek yerine, yeni PoS Ethereum, Ethereum blok zincirine güç veren ETH belirtecinin adı olan doğrulayıcıları ve Ether mevduatını kullanır.

Eklenen parça zinciri mekanizması, merkezi olmayan finansın (DeFi) popülaritesindeki talep  nedeniyle çok ihtiyaç duyulan bir gelişme olan Ethereum üzerindeki verimi artırır. Teoride parça zincirleri, veri işleme mekanizmasını birçok düğüm arasında etkin bir şekilde bölerek işlem hızlarını artırabilir. Bu, birçok işlemin aynı anda gerçekleştirilmesine izin verir. Ethereum Vakfı düşünce kuruluşu ConSenSys, her bir parça zincirini “otoyola” yeni bir “şerit” ekleyerek karşılaştırıyor. Daha fazla “şerit”, daha yüksek verim ve Ethereum ana ağının elde edebileceği daha fazla ölçeklenebilirlik. Parça zincirleri Aşama 0’ın bir parçası olarak mevcut değildir, ancak yol haritasına göre Aşama 1’e dahil edilecektir.

Geliştirme aşamaları!

2014‘ten beri araştırma ve geliştirme aşamasında olmasına rağmen, Ethereum 2.0 belirli dönemlerde ilerleme kaydediyor. 2020 yılının Aralık ayında, staking konseptini tanıtan Beacon Chain yayına girdi. Bununla birlikte, İşaret Zinciri, geçişin diğer kısımları canlı hale gelene kadar gerçekten kullanılamadı- bu nedenle, planın “0 aşaması” olarak adlandırıldı.

Bir sonraki aşama, Beacon Zincirini ana ağ olarak bilinen mevcut Ethereum blok zinciri ağıyla birleştirmek. Bu olduğunda, Ethereum tokenlerinin madenciliği resmi olarak sona erecek ve staking, yeni tokenler üretmenin  ana yolu olacaktır. Bunun 2021‘de gerçekleşmesi bekleniyor, ancak 2022‘ye kadar sürebilir. Bu gerçekleştiğinde, Beacon Chain tam işlevselliğe sahip olacak.

Geçişin birden fazla aşamada ortaya çıkması beklenen son kısmı, Ethereum ağına tüm talebi işlemek ve saniyede işlemleri artırmak için daha fazla kapasite vermek için ek zincirlerinin eklenmesidir. Bunun 2022‘de gerçekleşmesi bekleniyor, ancak şu anda ne zaman olduğu bilinmiyor. Beacon Chain’in piyasaya sürülmesi önemli bir kilometre taşını temsil ediyor ve Ethereum geliştiricileri motive olmuş ve tam geçişi tamamlama yolunda görünüyorlar, ancak bu uzun bir yol ve zamanlama konusunda hala çok fazla belirsizlik var.

Beklemeye değer mi?

Düzgün yürütülürse, Ethereum 2.0 tam bir oyun değiştirici olabilir. Saniyede 100.000 işlemi potansiyel olarak işleyebilecek bir ağ oluşturacaktır. Ayrıca, enerji yoğun madencilik olmadan çok daha sürdürülebilir bir ağ oluşturacak ve Ethereum’un gerçek dünyadaki faydasını artırarak daha geniş dünyaya akıllı sözleşmeler sunacak.

Mevcut Ethereum’lar alım satım işlemlerinin başlaması ile BETH/ETH gibi pariteler ile yada doğrudan 1:1 de geçiş izni verilecektir. Planlama ve yol haritası açıklamalarından sonra detaylı bilgiyi güncelleme olarak paylaşacağız.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu