ETC Cooperative, Ethereum protokol sağlayıcısı Core-Geth’i finanse edecek

ETC Cooperative, Ethereum protokol sağlayıcısı Core-Geth’i finanse edecek

ETC Cooperative yakın zamanda protokolün gelecek yılı için bazı olumlu duyurular yaptığından, Ethereum Classic topluluğu için gerçekten mutlu bir yeni yıl olacak.

Yakın tarihli bir duyuruya göre, Ethereum Classic’in gelişimini ve büyümesini desteklemeye odaklanan bir kamu yardım kuruluşu olan ETC Cooperative, Core-Geth istemcisindeki geliştirme çalışmalarını önümüzdeki aydan itibaren finanse edecek.

Core-Geth istemcisi, kullanıcıların Go programlama dilini kullanarak Ethereum Classic, Ethereum ve ilgili test ağlarını çalıştırmasına izin veren bir Ethereum protokol sağlayıcısıdır. Geth, Ethereum ağı tarafından sağlanan en iyi istemcidir ve kullanıcı tabanının çoğunluğu tarafından kullanılır.

ETC Cooperative‘in duyurusu, ETC geliştiricileri Isaac Ardis ve Christos Ziogas‘ın kuruluşla yeni anlaşmalar imzaladığını, ancak ETC Çekirdek Ekibi altında çalışmaya devam edeceklerini kaydetti. Takımda Diego López León da yer alacak. Bu arada, Eylül ayından bu yana ETC için bir başka üst düzey protokol sağlayıcısı olan Hyperledger Besu istemcisini geliştirmek için ETC Coop ile birlikte çalışıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Elon Musk’ın Tweet’inden Sonra Santa Floki %4,000 arttı

Çekirdek geliştiriciler Ekibi, Ethereum ağından ayrıldığından beri ETC protokolünün önemli bir parçası olmuştur ve Core-Geth 2020’de tanıtılmadan önce, önceki Geth istemcilerini desteklemede etkili olmuştur.

Core-Geth istemcisi, Go Ethereum istemcisinin bir çatalıdır ve ağın ana düğümüdür. Ağın düğümlerinin geri kalan %5.5’ine hakim olan Hyperledger Besu üzerinde %94,5 baskınlığa sahiptir. Core-Geth, daha önce Ethereum Classic Labs tarafından finanse edilmişti ve şimdi ETC Cooperative’e devredilecek.

ETC istemcilerinin sürekli gelişimi, ağın güvenliğini sağlamada önemli bir rol oynadıkları için ağ için anıtsaldır. Ethereum protokolü yakın zamanda, ETH kullanıcılarının %50’sinden fazlası tarafından dağıtılan Geth istemcisinde bulunan bir hata nedeniyle 2016’da ETC’yi yaratanı anımsatan felaket bir hard fork‘tan kurtulmuştu.

Ancak ETC o kadar şanslı değildi; çünkü aynı hata nedeniyle bir istismara uğradı ve ağın Eylül ayında planlanmamış bir hard fork’a maruz kalmasına neden oldu. O sırada durumun büyük bir endişe kaynağı olmadığı ortaya çıktı; ancak hash oranı ve ihraç oranları üzerindeki olumsuz etki, gelecekteki endişelere neden oldu.