Estonya Düzenleyicisi, Kripto Para Birimlerini Yasaklamak İçin Herhangi Bir Planlarının Olmadığını Söyledi

Estonya Düzenleyicisi, Kripto Para Birimlerini Yasaklamak İçin Herhangi Bir Planlarının Olmadığını Söyledi

Estonya‘da olası bir kripto yasağına ilişkin geçmiş söylentilerin ardından, ülkenin Maliye Bakanı kara bulutları temizledi. Bakan Pazar günü, Sanal Varlık Servis Sağlayıcıları (VASP’ler) için yeni mevzuat taslağında kripto yasağı olmayacağını belirtti.

Bu, müşterilerin kripto para birimlerine sahip olma veya ticaret yapma konusunda herhangi bir kısıtlamaya sahip olmayacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, önerilen formaliteler, VASP’ler için, merkezi olmayan cüzdanların yaratıcılarını çalabilecek büyük sermaye gereksinimleri içerebilir.

Pazar günkü açıklamadan önceki haber, Estonya’nın önerdiği yasa tasarısının DeFi ve gözetimsiz cüzdanları yasaklayacağına dair bir haberdi. Genellikle, gözetimsiz bir cüzdan, kullanıcıların dijital varlıklarını ve özel anahtarlarını tam olarak kontrol etmelerini sağlar.

2021 yılına kadar kripto para birimleri üzerindeki hem mutlak hem de zımni kısıtlamalarda bir artış oldu. Buna ek olarak, yıl içinde daha fazla ülkenin kendi yetki alanları dahilinde kripto faaliyetleri ve hizmetlerine yasak getirdiği görüldü.

Estonya’da Yasa Tasarısı Kripto Para Birimleri İçin Neler İçeriyor?

31 Aralık 2021’de Mikko Ohtamaa‘dan Estonya’nın yasağının sadece DeFi’de değil Bitcoin‘de de olduğunu belirten bir tweet geldi. Bu nedenle, müşteriler ülke içindeki cüzdanlarında BTC almamalı veya tutmamalı.

Kripto toplam piyasa değeri 24 saat içinde %1 arttı | Kaynak: TradingView.com'da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Kripto toplam piyasa değeri 24 saat içinde %1 arttı | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Ancak tweet, 23 Aralık 2021’de Estonya Parlamentosu‘nun onayını alan bir yasa tasarısında yer alan yeni kanunlara atıfta bulunuyordu. Maliye Bakanı Keit Pentus-Rosimannus yaptığı açıklamada, tasarının VASP’ler için kara para aklamayla mücadele (AML) gerekliliklerini güçlendirmek için oluşturulduğunu açıkladı.

Tasarının özel işlevi, anonim hesapların oluşturulmasını azaltmaktır. Onay aldıktan sonra, Estonya’daki VASP’lerin cüzdan ve hesap hizmetleri sundukları için müşterilerinin kimliklerini içermesi bekleniyor.

Bakan, tasarıda müşterilerin kripto para ticareti yapmasını veya sahip olmasını yasaklayacak herhangi bir içerik bulunmadığını açıkladı. Ayrıca, kullanıcıların cüzdanlarının özel anahtarlarını paylaşmalarının veya açıklamalarının beklenmediğini söyledi.

Ardından Pazartesi günü bakandan gelen bir bilgilendirme sayfası, tasarıyla ilgili bazı sorulan soruları ele aldı. Ayrıca bakan, önerilen yasa tasarısının, VASP’lerin düzenlenmesi konusunda Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) rehberliğine ülkenin çözümünü içerdiğini belirtti.

Ayrıca yayın, Estonya Mali İstihbarat Birimi’nin (FIU) kripto hizmet sağlayıcılarını lisanslamak için ön gereksinimleriyle ilgili hoşgörüsünden bahsetti. 2017 yılında FIU, kripto sağlayıcılarına lisans vermeye başladı; ancak Estonya ile zayıf bağlantılar nedeniyle 2020’de 1000’den fazla kripto şirketinden lisansını geri çekti.

Bununla birlikte, yeni yasa, Estonya lisansı alan herhangi bir VASP için Estonya ile kanıtlanabilir bir bağlantıya sahip olmayı veya ülkede faaliyet göstermeyi talep ediyor.

Ayrıca tasarı, VASP’lerin hizmetlerine dayalı olarak sahip olmaları gereken bazı sermaye gerekliliklerini de içeriyor. 125.000 € veya 141.000 $ eşdeğeri, VASP’ler için asgari sermayedir. Asgari sermayenin mevcut değeri 12.000 € veya bunun 13.500 $ eşdeğeridir.