Eski Taylandlı SEC Başkanı, Kripto Vergilendirmeleriyle İlgili Konuştu

Eski Taylandlı SEC Başkanı, Kripto Vergilendirmeleriyle İlgili Konuştu

Tayland Güvenlik ve Borsa Komisyonu (SEC) eski genel sekreter yardımcısı Tipsuda Thavaramara, ülkedeki kripto vergilendirmesinin meşruiyetini sorgulamak için ortaya çıktı.

Yerel gazete The Nation tarafından yayınlanan bir rapora göre, eski SEC başkanının yorumları, Tayland Gelir Departmanı‘nın kripto para birimi ticareti için vergileri tartışma kararının ortasında geldi.

Tvaramara, Gelir Dairesi’nin ilgili kurumları bilgilendirme kararına övgüde bulunurken, “Politikalar ticaret sektörünün tanıtımına odaklansın ya da odaklanmasın, Gelir Dairesi vergileri net kurallar ve uygulamalar çerçevesinde adil bir şekilde toplamalıdır.” dedi.

Thavaramara, Tayland’ın gelir departmanının ve diğer birçok ülkenin geliştirdiği üç tür kripto vergilendirmesiyle ilgili büyük kusurlara dikkat çekti.

Eski SEC başkanı, kripto borsa operatörlerinin müşterilere yatırım getirisi ödemekle yükümlü olmadığı için sermaye kazancı vergisini haksız olarak nitelendirdi. Kripto ödeme hizmetlerinin müşterilerden sermaye kazancı vergisi alması gerektiği düşünüldüğünde, perakende ödeme sektöründe bu tür vergilendirmenin neden olacağı komplikasyonları tartışmaya devam etti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Singapur, Dijital Varlık Çöküşünde Kripto Pazarlamasını Engelliyor

Thavaramara, kriptoyu katma değer vergisi düzenlemelerinden muaf tutan Singapur ve Avustralya gibi ülkelere dikkat çekti. Gelir departmanını kripto kullanımını teşvik etmek için aynı şeyi takip etmeye çağırdı.

Token ihracına ilişkin vergilendirme hakkında konuşan Thavaramara, tahvil ihracına ilişkin verginin yatırım tokenlerinin ihracına uygulanmaması gerektiğini söyledi.

Tayland hükümeti şu anda kripto ticaretinde %15’lik bir vergi planlıyor ve birçok eski ve mevcut finans yöneticisi bu konudaki endişelerini paylaşmak için ortaya çıktı. Dün, Tayland Menkul Kıymetler Borsası başkanı Pakorn Peetathawatchai yeni vergi teklifinin büyümeyi baltalayacağını söyledi.

Kriptonun meşru bir varlık olarak kabul edilmesi üzerine yıllarca ileri geri gittikten sonra, yeni ikilem kripto vergilendirmesi etrafında görünüyor. Kripto kazançlarını vergilendirmeye odaklanan ülkelerin çoğu, belirlenmiş temel bir çerçeveye sahip değil, bu da yeterli vergilendirme politikalarının belirlenmesini oldukça zorlaştırıyor. Tayland dışında Güney Kore, kripto kazançları için %20 vergi öneren başka bir ülke; ancak düzenlemeler netlik olmaması nedeniyle bir yıl daha ertelendi.