Eski SEC Başkanı: “Kripto teknolojisine büyük bir inancım var”

Eski SEC Başkanı: “Kripto teknolojisine büyük bir inancım var”

SEC‘in eski başkanı Jay Clayton, 2017 yılında görev yapmak üzere eski Başkan Donald Trump tarafından atanmıştı.

SEC başkanı olarak görev yaptığı dönemde Clayton, genellikle Bitcoin‘i (BTC) bir değer deposu olarak savundu. Geçtiğimiz Çarşamba günü, CNBC‘nin Squawk Box şovuyla yaptığı röportajda Jay, kripto para birimi ve gelecekte nasıl düzenlenmesi gerektiği konusundaki düşüncelerini paylaştı.

Eski SEC başkanı, “kripto teknolojisine büyük bir inanan” olduğunu ve finansal sistemdeki verimlilik avantajlarının ve tokenleştirmenin çok büyük olduğunu söyledi.

Clayton’ın sözleri, şu anki SEC başkanı Gary Gensler‘in yakın zamanda gözlemcinin kriptoyu yasaklama planı olmadığını; ancak ABD kongresinin yapabileceğini doğruladığı için geldi. Ancak Gensler, mevcut haliyle kriptonun uygun düzenleme olmadan vahşi batı ile karşılaştırılabilir olduğu konusunda uyardı.

Mevcut başkanın kripto endüstrisi için çok fazla kısıtlama oluşturup oluşturmadığı sorulduğunda Jay, kripto para birimlerinin sayısız amacı olduğunu ve çeşitli endüstrilerle bağlantılı olduğunu ve SEC’in yalnızca onunla bağlantılı sektörleri düzenlemekten sorumlu olması gerektiğini söyledi.

“Kripto, çok çeşitli işlevlere sahip çok çeşitli ürünlerdir ve finansal sistemimizin kuralları açık ve uzun sürelidir. Bir proje için sermaye artırıyorsanız, sermaye artırımınızı SEC’e kaydettirmeniz gerekir. Menkul kıymet ticareti yapıyorsanız, bunun kayıtlı bir yerde olması gerekir, ancak menkul kıymet olmayan ve SEC’in kapsamı dışında olan stablecoin’ler gibi birçok kripto sektörü var.”

Clayton’a göre, kripto para birimleri uygulanmalı ancak uygun düzenlemelerle yapılmalıdır. Hükümetin “iyi tanımlanmış yasalarımızı ihlal eden insanlara karşı tepkili olması, ancak bu teknolojinin finansal sistemimizde benimsenmesini teşvik etmede proaktif olması” gerektiğini söyledi.

Clayton, 2021’de Gary Gensler altında gerçekleşen görev süresi boyunca bir Bitcoin ETF’nin onayına izin vermedi. Ajans o zamandan beri spot ETF başvurularını reddettiği ve Bitcoin vadeli ETF’lerini onayladığı için eleştiri yağmuruna tutuldu. Grayscale, SEC sekreteri Vanessa Countryman’a “bir varlık için türev ürünlere yatırım yapmanın yatırımcılar için kabul edilebilir, ancak varlığın kendisine yatırım yapmama pozisyonunun hiçbir temeli olmadığını” belirten bir mektup gönderdi. SEC, iki Bitcoin ETF teklifini İdari Koruma Yasası veya APA kapsamında eşit olmayan bir şekilde ele almakla suçlandı.