Eski SEC Başkanı Jay Clayton: ”Bu İnanılmaz Teknolojiye Çok İnanıyorum”

Eski SEC Başkanı Jay Clayton: ”Bu İnanılmaz Teknolojiye Çok İnanıyorum”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun eski başkanı Jay Clayton, 2017 yılında ülkenin eski başkanı Donald Trump tarafından atanmıştı.

Clayton, komisyonun başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca Bitcoin’i bir değer deposu olarak tutarlı bir şekilde savunmasıyla tanınıyor.

Bununla birlikte, eski SEC Başkanı Çarşamba günü CNBC’nin Squawk Show’una verdiği röportajda, kripto ve onun düzenlemesi konusundaki tutumunu netleştirdi. Röportajda, finansal sisteme getirdiği avantajlar da dahil olmak üzere kriptoya her zaman inandığını söyledi.

Şu anki başkan Gary Gensler, kripto para birimlerini 2022’ye kadar yasaklama planı olmadığını açıkça belirtti. Ayrıca Gensler, kripto endüstrisinin düzenlenmediği takdirde vahşi bir canavardan farklı olmayacağını söyledi.

Röportajda, mevcut SEC Başkanının kripto alanını olması gerekenden daha fazla kısıtlayıp kısıtlamadığı sorulduğunda Jay Clayton, kripto endüstrisi ile çeşitli amaçlarına dayalı olarak bağlantılı birçok sektör olduğunu ve bu sektörleri denetlemenin gözlemcinin sorumluluğunda olduğunu dile getirdi.

Clayton, hükümetin yerleşik düzenlemelerinin ihlaline karşı tepkili olması gerektiğini, ancak aynı zamanda finansal sistemin iyileştirilmesi için teknolojinin benimsenmesi söz konusu olduğunda proaktif olması gerektiğini de söyledi.