Eski İngiltere Maliye Bakanı kriptoyu ‘kumar parası’ olarak nitelendiriyor ve ticarete karşı uyarıyor

Eski İngiltere Maliye Bakanı kriptoyu ‘kumar parası’ olarak nitelendiriyor ve ticarete karşı uyarıyor

Eski Maliye Bakanı Lord Philip Hammond, kripto para yatırımcılarını kripto piyasasına yatırım yaparken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İngiliz politikacının, yatırımcılara Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerine yatırım yaparken “son derece dikkatli” olmalarını tavsiye ettiği iddia ediliyor.

Gerçekten de, Hammond, kripto para birimlerine yatırım yapılıp yapılmaması gerektiği konusundaki bir soruya cevaben, Finance Magnates’in The Mail on Sunday’den alıntı yaptığı raporları şöyle yanıtladı:

“Ailemden biri bana sorsaydı, sanırım yapacağım şey, büyük ve saygın yerleşik varlık yöneticilerinin artık giderek daha fazla ayaklarını yere bastığı gerçeğine dikkatlerini çekmek olurdu.”

Hammond, konuşmalarının devamında şunları söyledi:

“Ana bir yatırım kategorisi olarak perakende yatırımcılar için neredeyse kesinlikle uygun değil… Kumar parası. İnsanların son derece dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum. Birçoğu onları ciddi yatırımlardan çok oyun oynamaya daha yakın görüyor.”

Eski Şansölye, ilginç bir şekilde Ekim ayında yapılan yorumlara rağmen, kurumsal yatırımcılar için kripto para birimi alım satım araçları oluşturan Copper’da kıdemli danışman oldu.

Firma 2018‘de kuruldu ve geçen ay bir finansman turunda 500 milyon dolar topladıktan sonra 3 milyar dolar değerindeydi. Yatırımcılar Kripto para varlıklarını siber suçlulardan korumak için Copper’a başvuruyorlar.

Hammond’ın rolü, şirkete stratejik konularda tavsiyelerde bulunmak ve Birleşik Krallık’ı bir dijital varlık güç merkezi olarak tanıtmaktır.

Hammond ek olarak Brexit’in ardından Londra’nın dijital para birimi işini hızla geliştirmesi için bir “fırsat penceresi” olduğunu söyledi.