Eski Finans Sekreteri Subhash Garg, Kripto Para Birimlerini Yasaklama Fikrini Reddetti

Eski Finans Sekreteri Subhash Garg, Kripto Para Birimlerini Yasaklama Fikrini Reddetti

Eski Hintli finans sekreteri Subhash Garg, yerel haber kanalı News 18 ile yaptığı röportajda “kripto para birimlerini” yasaklama fikrini reddetti. Ardından Bitcoin, 30 Kasım’da hızla 58 bin dolara yükseldi.

Garg, kripto para birimlerinin ve blok zinciri teknolojisinin muazzam potansiyelini vurgularken, kriptoyu yasaklama kavramının bir hata olduğunu iddia ediyor.

Tartışmalı bir kripto yasasına ilişkin son meclis tartışmaları, yasağın genişliğine dair net bir belirti olmamasına rağmen, kripto para yasağı endişelerini artırmış gibi görünüyor.

Hindistan’daki kripto para birimi fiyatları, parlamentonun Kış Oturumunda Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Düzenlemesi ve 2021 dahil olmak üzere 26 yeni yasayı tanıtacağını açıklamasının ardından düştü.

Eski finans sekreteri endişeleri gidermek için kripto para birimini yasaklamak adına böyle bir önlemin kabine tarafından tasarlanmadığını veya düşünülmediğini vurguladı.

Bu arada Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman bugün parlamentoda önceki kripto yasa tasarısının değiştirildiğini ve yakında yeni bir yasa tasarısının sunulabileceğini duyurdu. Artık kripto reklamları yasa dışı olmayacak olsa da, yatırımcıları eğitmek için girişimlerde bulunuluyor.

Kripto para ticareti için dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olan Hindistan’daki kripto sektörü, uluslararası alanda ilgi görmeye devam ediyor.