HaberlerKripto Para Haberleri

Eski Eurogroup Yetkilisi: ”Dijital Euro’nun Geleceği Henüz Net Değil”

Eleştirmenler dijital euronun tasarımı ve amacı konusunda devam eden netlik eksikliğine işaret ediyor.

Avrupa’nın dijital para birimi projesi, merkez bankasının bir sonraki aşamasına geçmesiyle son zamanlarda bir miktar ilerleme kaydetti.

Ancak eleştirmenler, kripto para birimi bir kriter olarak alınırsa, on yıllık bir gecikmeden sonra dijital euronun tasarımı ve amacı konusunda devam eden netlik eksikliğine dikkat çekiyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) euronun dijital bir versiyonunu oluşturma planına devam etmeye karar vermesinden bir hafta sonra, uzmanlar belirsiz geleceğiyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

14 Temmuz’da ECB Yönetim Konseyi, projenin bir sonraki “soruşturma aşamasının” başlatılmasını onayladı. Tasarım ve dağıtımla ilgili kilit konuların ele alınması gereken aşamanın 24 ay süreceği bildirildi.

[affiliate_news2 id=”4216″]

Ancak Eurogroup yetkililerinden Hugo Coelho’ya göre, “sonuç henüz net değil ve uzun bir süre de olmayabilir.” Euractiv’e konuşan Coelho, şunları söyledi:

Şu an için dijital euro bariz bir şekilde tanımsız kalmaya devam ediyor. Dijital euronun ilk versiyonu bir tür ön ödemeli kart gibi olabilir ve günlük hayatımızda çok az fark yaratabilir.”

Şimdiye kadar bilinen şey, dijital euronun euro banknotlarını ve madeni paraları elektronik biçimde temsil etmesi gerektiğidir.

Bununla birlikte, günümüz banka parasının aksine, ticari bankalarda değil, doğrudan ECB tarafından verilen hesaplarda saklanacaktır. Merkez bankası bunu ek bir ödeme aracı olarak kullanmayı planlıyor ancak aynı zamanda geleneksel nakit paranın yerini almanın amaç olmadığını da belirtiyor.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu