Eski bir Sony Life çalışanının kripto para servetine FBI tarafından el konuldu

Eski bir Sony Life çalışanının kripto para servetine FBI tarafından el konuldu

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 20 Aralık’ta Sony Life’ın zimmete para geçirme davasıyla bağlantılı 180 milyon dolarlık Bitcoin’e el koydu.

Eski bir personel olan Rei Ishii, bu yılın başlarında uzaktan çalışırken Japon sigorta şirketinin yan kuruluşlarından birinden 155 milyon dolar çaldı ve şirkette gözetim eksikliği konusunda endişelere yol açtı.

Sony Life‘ın diğer sigorta şirketlerini satın aldıktan sonra Bermuda merkezli Citibank hesabından Japon hesaplarına önemli miktarda para aktarması gerekiyordu.

Ishii, işlemleri tahrif ederek ve onları California’daki Silvergate Bank hesabına yönlendirerek bu fonların bir kısmını zimmetine geçirmeyi başardı. Çalınan para 3,879 Bitcoin satın almak için kullanıldı.

Ishii’nin daha sonra fonların sahipliğini gizlemek amacıyla bir donanım cüzdanına aktardığı bildirildi. Mayıs ayı sonlarında Ishii, şirketin çalınan parayı geri almasının imkansız olacağını ve suç duyurusunda bulunursa onunla birlikte batacağını iddia ederek Sony Life’tan zorla bir anlaşma yapmaya başladı.

FBI, fonların izini sürmeyi ve 1 Aralık’ta onlara el koymayı başardı. Haksız yere elde edilen Bitcoin serveti FBI-San Diego’nun Bitcoin cüzdanına transfer edildi.

Ele geçirme işlemi, yakın işbirliği nedeniyle mümkün oldu. ABD Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre, yetkililer çalınan fonları iade etmek için harekete geçti.

ABD Vekili Randy Grossman, dolandırıcıların çalınan fonları saklamak için kriptoya güvenmemeleri gerektiğini vurguladı:

”Suçlular şunu dikkate almalı: Kanun yaptırımlarından haksız kazançlarınızı gizlemek için kripto para birimine güvenemezsiniz. Amerika Birleşik Devletleri, suçu önlemek ve çalınan fonları geri almak için uluslararası ortaklarıyla kapsamlı bir şekilde koordine ediyor.”