Finans HaberleriHaberler

Enflasyon Nedir? Enflasyon’un Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Enflasyon hakkındaki detaylara bir göz atın.

Bu içeriğimizde enflasyon nedir? Sorusunu cevaplayacağız. Enflasyon mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinde meydana gelen sürekli artış olarak tanımlanır. Bu konuda örnek verecek olursak, almak isteğimiz ekmek veya araba; şu an 3 yıl öncesine göre daha pahalı ise bunun sebebi enflasyondur. Enflasyon, yalnızca bir ya da birkaç mal ve hizmeti değil, bir tüketicinin yıl içinde kullandığı tüm mal ve hizmetlerde meydana gelen fiyat değişikliğini kapsar.

Mal ve hizmetlerin fiyatları belirli bir zaman içerisinde artabilir ya da azalabilir. Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel düzeyinin sürekli olarak artmasıdır. Başka bir deyişle sadece bazı mallarının fiyatlarının sürekli artması veya tüm mal ve hizmetlerin fiyatlarının bir sefer artması enflasyon olmamaktadır.

Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

Enflasyon Nasıl Hesaplanır

Enflasyon kavramını tanımladık. Peki, enflasyon nasıl hesaplanır? Enflasyon genel olarak  mal ve hizmet sepeti içinde bulunan öğelerin ortalama fiyatlarında bir senelik süreçte yaşanan değişime bakılarak  hesaplanıyor. Merkez Bankası’nda yer alan bilgilere göre enflasyon hesaplama işlemleri, piyasada seçilmiş mal ve hizmetlerin ortalama fiyatlarının dönem içerisindeki değişimini gösteren fiyat endeksleri ile hesaplanıyor. Enflasyon oranı için Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) değişim oranları baz alınıyor. TÜFE verileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanıyor ve insanların tüketim harcamalarında yer alan mal ve hizmetlerin belirli zaman aralıklarında fiyatlarındaki değişimleri gösteriyor.

Ülkelerin Enflasyon Verileri

Aşağıdaki tabloda ülkelerin 2017-2021 (Şubat) dönemi tüketici enflasyon oranlarına yer verilmiştir.

Enflasyon Verileri

Enflasyonun Nedenleri Nedir?

Enflasyonun Nedenleri

İktisat alanında enflasyonun özellikle üç temel nedenine vurgu yapılır. Bunlar talep enflasyonu, maliyet enflasyonu, para arzı ve enflasyon beklentileridir. Şimdi bu 4 başlığı maddeler halinde inceleyelim.

a. Talep Enflasyonu

Mal ve hizmet arzı, toplam talebin artış hızına ayak uyduramıyorsa talep enflasyonu ortaya çıkar. Böyle durumlarla, genel olarak ekonominin toparlanma sürecinde olduğu ve işsizlik oranlarında düşüş yaşandığı dönemlerde karşılaşılır.

b. Maliyet Enflasyonu

Petrol ve gıda gibi emtia fiyatlarının artması ya da doğal afetler gibi sebeplerle üretim maliyetlerinde artış yaşanması halinde maliyet enflasyonu ortaya çıkar. Böyle durumlarda, toplam arz düşer ve sonrasında fiyatların genel seviyesinde yükselme meydana gelir.

c. Para Arzı

Para arzının artması, enflasyonun meydana gelmesindeki bir başka unsurdur. Böyle bir durumda, yatırım ve tüketim harcamaları artar ve fiyatlar üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşur.

d. Enflasyon Beklentileri

Enflasyonun meydana gelmesindeki bir diğer etken, tüketici ve üreticilerin gelecekte fiyatların yükselmeye devam edeceği yönündeki beklentileridir. Bu beklentiler, ücret talepleri aracılığıyla mal ve hizmet fiyatlarının yükselmesine sebep olur.

Enflasyonun Olumsuz Sonuçları Nelerdir?

  • Enflasyonun bazı olumsuz sonuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Paranın satın alma gücü düşer.
  • Satın alma gücü düştüğü için para birimine olan güven azalır. Yüksek enflasyon ortamında yabancı para birimlerine talep artar.
  • Enflasyon sebebiyle gelir dağılımında bozulma meydana gelir.
  • Belirsizlik ortamı üretim ve verimliliği olumsuz bir şekilde etkiler. Ortaya çıkan belirsizlik ortamı faizlerin de yükselmesine neden olur.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu