Endonezya’da Kripto Paralar Haram İlan Edildi

Endonezya’da Kripto Paralar Haram İlan Edildi

Endonezya’nın Kripto Paralara Bakış Açısı Diğer Müslüman Ülkelere Göre Farklı

Endonezya Ulema Konseyi (MUI) ülkedeki tüm İslam mensupları için kripto para birimlerini onaylamama kararı verdi. Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesinde ikamet eden çeyrek milyara yakın Müslüman üzerinde önemli bir etkiye sahip olan kurum, talimatı Perşembe günü, mevcut Dini Fetva Kararnameleri Başkanı Asrorun Niam Sholeh aracılığıyla verdi. Asrorun’un şu sözleri aktarıldı:

“Müzakerelerin sonuçları, kripto para birimlerinin kullanımının para birimi olarak gharar, dharar içerdiği ve 2011 tarihli 7 sayılı kanuna ve 2015 tarihli 17 numaralı Endonezya Bankası yönetmeliğine aykırı olduğunu belirledi.”

Asrorun, CNN raporlarına göre, fiziksel yapının, nispeten istikrarlı değerin ve genel belirsizliğin yokluğunun kripto para birimini yararlı olmaktan çok zararlı hale getirdiğini belirterek, dijital token ve emtia ticareti fikrini daha da itibarsızlaştırdı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Endonezyalı İslami grup NU, Kriptoyu ‘Haram’ İlan Etti

MUI, kendilerini Müslüman olarak tanımlayan politikacıların ve politika yapıcıların egemen olduğu bir Endonezya hükümetinin kararları üzerinde önemli bir etkiye sahip. En son sürümle birlikte gözlemciler, istekli yatırımcılardan bir dezavantaj ve 2020 boyunca 65 trilyon rupiahın (4,5 milyar $) üzerinde katkıda bulunan Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımında ciddi bir düşüş bekliyor ve bu yıl artan faaliyetlerden neredeyse altı kat daha yüksek bir rakama ulaştı.

Endonezya’nın kriptoya karşı dini duruşu, son birkaç yılda şehirlerini daha açık ve kripto dostu tutan BAE ve Bahreyn gibi diğer birçok Müslüman ülke ile keskin bir tezat oluşturuyor. Daha önce 2020’de kripto ile ilgili faaliyetler için biraz kızgın olduğunu ifade eden Suudi Arabistan bile, şimdi daha fazla yatırımcı çekmek ve her iki ülkeyi Orta Doğu‘da blok zinciri teknolojisinin kalesi yapmak için BAE ile güçlerini birleştirdi. BAE, kripto düzenlemelerini tamamlamanın son turunda ve şimdiden çok sayıda kripto değişim hizmet sağlayıcısına kendi kıyılarında iş yapma izni verdi.

Bununla birlikte Asrorun, MUI’nin şeriat kanununun emirlerini değiştirmek ve bunlara uymak için çaba sarf etmeye başladığında kripto para birimlerine ve dijital varlıklara yalnızca onay vereceğini söyledikten sonra bir umut ışığı bıraktı.

Şu anda, Crypto hala Endonezya finans sektörlerinin faaliyetlerinin önemli bir bileşenidir ve hala ülkenin vadeli işlemler ve emtia piyasasında takas edilmektedir. Jakarta‘da aktif 7,4 milyon kripto kullanıcısı var.