Endonezya yatırımı teşvik etmek için elektrikli araç ithalatına yönelik vergilendirme düzenlemelerini kolaylaştırıyor

Endonezya yatırımı teşvik etmek için elektrikli araç ithalatına yönelik vergilendirme düzenlemelerini kolaylaştırıyor

Endonezya hükümeti, 8 Aralık’ta yürürlüğe giren ve ülke içinde elektrikli araç (EV) üretim tesisleri kurmak isteyen yatırımcıları cezbetmeyi amaçlayan yeni düzenlemelerin detaylarını açıkladı.

Bu yeni düzenlemeler, elektrikli araç üretim tesisleri kurmak isteyen araba üreticilerine, 2025 yılına kadar büsbütün monte edilmiş elektrikli araçların ithalatında vergi indirimleri sağlayacak.

Elektrikli araç üretim tesislerine yatırım yapmış olan, elektrikli araç yatırımlarını artırmayı planlayan ya da bu bölümde geleceğe yönelik yatırım planları olan şirketler bu vergi avantajlarından yararlanabilecek.

Revize edilen düzenlemeler, eksiksiz bir halde ithal edilen elektrikli araçlar için ithalat tarifelerini ve lüks mallar üzerindeki vergiyi kaldıracaktır. Ayrıyeten bu düzenlemeler, bölgesel idareler tarafından alınan vergilere ait vergi indirimleri getirmektedir.

Geçmişte bu vergi avantajları sırf demonte haldeki araçların ithalatına (ithalatçı ülkede bir ortaya getirilmek üzere modüller halinde gönderilen araçlar) sağlanıyordu.

Ancak, bir şirketin ithal etmesine müsaade verilen araç sayısı, yatırımlarının büyüklüğüne ve üretim tesislerinin gelişim etabına bağlı olacaktır. Müsaade verilen ithalat ölçüsü da yatırımlardan sorumlu bakanlık tarafından onaylanmalıdır.

Yatırım ve Denizcilik İşleri Uyum Bakanlığı yetkilisi Rachmat Kaimuddin, “İlerlemeyi hedefliyoruz, zira Endonezya’da bir elektrikli araç sanayisi kurmayı başardığımızda, gerekli hammaddelere sahip olduğumuz ve tedarik zincirini oluşturabildiğimiz göz önüne alındığında, bu doğal olarak bir batarya sanayisinin gelişmesine yol açacaktır” dedi.

Yeni düzenlemeler Endonezya’da elektrikli araç üretimine ait müddetleri de uzatıyor. Üreticilerin elektrikli araçların bileşenlerinin en az %40’ını yurt içinde üretme zaruriliği 2023’ten 2026’ya ertelendi.

Ayrıca plan, yerli bileşen gerekliliğinin %60’a çıkarılmasını da erteledi. Başlangıçta planlandığı üzere 2024 yılında bu gayeye ulaşmak yerine, yeni son tarih 2027 olarak belirlendi.

Endonezya hükümetinin 2030 yılına kadar ülke içinde yaklaşık 600.000 elektrikli araç üretme üzere savlı bir amacı var. Bu sayı, 2023 yılının birinci altı ayında Endonezya’da satılan elektrikli araç sayısından 100 kat daha fazla.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için Karar ve Şartlarımıza bakınız.

Kaynak: Investing TR