Endonezya, Finansal Firmalar İçin Kripto İşlemlerini Yasakladı

Endonezya, Finansal Firmalar İçin Kripto İşlemlerini Yasakladı

Reuters’e göre dijital varlık ticareti endüstrisi Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisinde büyümeye devam ederken, Endonezya Mali Hizmet Kurumu çok sayıda finans firmasını kripto para birimlerinin sınırlamaları konusunda uyardı.

Instagram’daki resmi açıklamaya göre, düzenleyiciler finansal kurumların dijital varlık ticaretini kullanma, pazarlama ve kolaylaştırma dahil olmak üzere kripto para birimleriyle neredeyse tüm operasyonlarını yasakladı.

Dijital varlıkların daha fazla düzenlenmesinin arkasındaki neden, kripto para birimlerinin değişken doğasıdır. Düzenleyicinin ana amacı, kripto para birimindeki yatırımlara bağlı riskleri potansiyel olarak hafife alabilecek yeni yatırımcılara ulaşmaktır.

Düzenleyici kurum ayrıca vatandaşları kriptodaki Ponzi şeması dolandırıcılığı iddialarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Daha önce Tayland ve Singapur merkez bankaları da vatandaşları için benzer uyarılar yayınlamıştı.

Endonezya’da kripto para birimleri ve dijital varlıkların ticareti 2021’den beri yükselişteydi. Ülke pazarındaki işlem hacmi neredeyse 60 milyar dolara ulaştı. 2020’de ülkedeki dijital varlık piyasasının ticaret hacmi, bakanlık verilerine göre yaklaşık 60 trilyon rupi’de kalıyordu.

Resmi olarak, Endonezya mali düzenleyicileri, bir emtia borsasında kripto para birimi varlıklarının satışına izin veriyor. Değişim süreci, ticaret bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticareti Düzenleme Kurumu tarafından denetleniyor.

Yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen Dijital Vadeli İşlemler Borsası’nın oluşturulmasından sonra piyasada daha fazla kontrol ve düzenlemenin ortaya çıkması bekleniyor. Dijital varlıklar için ayrı bir değiş tokuşun başlatılması, düzenleyicinin sektörü daha etkin bir şekilde denetlemesini sağlayacaktır.