En Büyük NFT Balinaları Hangi Koleksiyonunu Seviyor?

En Büyük NFT Balinaları Hangi Koleksiyonunu Seviyor?

NFT ve DeFi dApp mağazası olan DappRadar, kısa süre önce en iyi üç NFT balinasının ticaret davranışlarını analiz eden bir rapor yayınladı. Adidas Originals ve Doodles da dahil olmak üzere balinaların maruz kaldığı bazı koleksiyonları ve projeleri belirledi.

Balinalar neyin peşinde?

Rapora göre, Pranksy, Dingaling ve Wilcox isimli üç balinanın cüzdanlarında net 242.7 milyon dolar var. Bununla birlikte, her biri farklı ticaret stratejileri kullanıyor gibi görünüyor. Pranksy daha aktif bir tüccar iken (5000 NFT basıldı, 5200 çevrildi), Wilcox çok daha pasif (1000 basıldı, 100 çevrildi).

Pranksy, yalnızca cüzdanında depolanan 120 milyon doların üzerinde değere sahip NFT ile üçü arasında en zengin koleksiyoncu. Doodles koleksiyonunun 101 parçasını elinde tutuyor ve bu da onu Doodles’ın dördüncü en büyük sahibi yapıyor. Ayrıca 2100 Crypto Kitties ve 1450 Avastar sahibi. Son 6 ayda, yatırımcı 54.000’den fazla NFT bastı ve 2100’den fazla parça topladı.

Üç toplayıcıyı da birbirine bağlayan bir iş parçacığı, Metaverse NFT‘lerine olan ilgileridir. Her biri, 3D açık dünya blok zinciri tabanlı bir video oyunu olan “The Sandbox”ta büyük arazilere sahip. Dingaling, 157 Voxies ve 150 VoxoDeus tutan NFT avatarlarına özel bir ilgi gösteriyor. Bu arada Wilcox, CryptoVoxel arazisine, Meta Key NFT’lerine ve beş CyberKongz VX’e sahip.

Bu balinalar arasında, Adidas Originals NFT’lerin özellikle popüler olduğu kanıtlanmıştır. Koleksiyon, Aralık ayında Bored Ape Yacht Club, Pixel Vault ve GMoney arasındaki işbirliğinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü.

NFT’lerin Büyümesi

NFT ticareti, bu yılın başlarında azalan bir kripto piyasası karşısında bile son zamanlarda oldukça aktif. 2022’nin ilk 40 günü içinde 6,7 milyar dolarlık ticaret hacmi topladılar ve bu, 2021’in dördüncü çeyreği hacminin şimdiden %60’ına tekabül ediyor.

Bu kısmen, son birkaç ayda NFT satın alan ve tanıtan ünlülerin akını sayesinde gerçekleşti. Yılı başlatmak için rapçi Eminem, 462.000 dolara bir Bored Ape satın aldı. Ocak ayının sonunda, Justin Bieber aynı koleksiyonun bir kısmını 1.3 milyon dolara talep etti ve günler sonra 470.000 dolarlık bir satın alım gerçekleşti.