Blockchain HaberleriHaberler

Emlak Devi Frank McCourt Blockchain Tabanlı Sosyal Ağa 100 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

Milyarder emlak devi Frank McCourt, blockchain tabanlı bir sosyal ağ protokolüne 100 milyon dolar yatırım yapacak.

Blockchain teknolojisini kullanan Project Liberty, Merkezi Olmayan Sosyal Ağ Protokolü (DSNP) adı verilen yeni bir internet altyapısı kurmayı hedefliyor.

İnsanların sosyal bağlantılarının halka açık bir veri tabanını oluşturmaya odaklanan Project Liberty, kullanıcıların sosyal medya hizmetleri arasındaki ilişkilerinin kayıtlarını taşımasına olanak tanıyor. 

McCourt, Facebook vb. sosyal medya platformlarının yüksek pazar hakimiyeti nedeniyle projeyi finanse etmeye karar verdi ve şunları söyledi:

“Sürekli gözetim altında yaşıyoruz ve birkaç kişinin elindeki bu muazzam zenginlik ve güç birikimi ile olanlar, inanılmaz derecede istikrarsızlaştırıcı.”

McCourt, kullanıcıların verilerini Merkezi Olmayan Sosyal Ağ Protokolü (DSNP) üzerinden sağlamalarına imkan tanıyarak sosyal ağları rekabetçi hale getirmeye çalışıyor.

Facebook şu anda kullanıcıları arasındaki sosyal bağlantılarla ilgili verilere sahip. Bu da rakiplerine karşı büyük bir avantaj sağlıyor.

Ancak tüm sosyal medya şirketleri ortak bir veri havuzuna erişebilselerdi, daha iyi hizmetler sunarak rekabet etmek zorunda kalacaklardı. 

McCourt, protokolü oluşturmak için eski Fandango baş teknoloji sorumlusu Braxton Woodham‘ı tuttu. 100 milyon doların 75 milyon dolarlık kısmı Washington DC’deki Georgetown Üniversitesi’nde bir enstitüye ve Paris’teki Sciences Po’da gerçekleştirilecek olan araştırma teknolojisine gidecek.

Project Liberty, diğer 25 milyon doları, girişimcileri DSNP’yi kullanarak hizmetler oluşturmaya teşvik etmek için kullanacak. Project Liberty‘nin sonuç olarak DSNP altyapısının üzerinde kendi tüketici ürününü yaratacağı belirtiliyor. 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu