Elon Musk’ın En Sevdiği Kripto Para Birimi Dogecoin 8 Yaşına Girdi

Elon Musk’ın En Sevdiği Kripto Para Birimi Dogecoin 8 Yaşına Girdi

8. Yılında Dogecoin

Dijital köpek ve şaka namına her şeyi başlatan meme tokeni Dogecoin, sekiz yaşına girdi ve kripto endüstrisinde önemli bir oyuncu haline geldi.

Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 6 Aralık 2013’te altcoinlerle alay etmek için piyasaya sürülen şaka kripto para birimi, büyük bir ralli yaşadıktan sonra Mayıs başında 90 milyar doların üzerinde bir değere sahip oldu.

Yüksek profilli Doge savunucusu Elon Musk, diğer ünlüler ve aralıksız medya kapsamının yardımıyla Doge, 2021’in başlarında sadece dört ayda %17.000’lik göz kamaştırıcı bir artış göstererek tüm yatırım topluluğunu büyüledi.

Bitcoin parodisi, Ethereum tabanlı Shiba Inu‘nun Ekim ayında en göze çarpan nakavt haline gelmesi ve en iyi köpeğin tahtını çalmasıyla bir dizi taklitçiye de ilham verdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Japonya Stablecoin İhracını Kısıtlayabilir

Dogecoin tüm zamanların en yüksek seviyesinden %76.1 düştü, ancak yılın başından bu yana hala şaşırtıcı bir şekilde %6,943 yükseldi ve uzun vadeli sahiplerini kripto zenginliğinin bir parçası haline getirdi.

Artık Twitter’da Musk ile sık sık etkileşime giren Markus, 2021’in Dogecoin nedeniyle ikinci en garip yılı olduğunu iddia ediyor.


Ancak Palmer, Avustralyalı programcı topluluğu uzun zaman önce Doge’yi terk ettiğinden beri yarattığı şaka kripto para biriminin doğum gününü kutlaması pek mümkün değil. Palmer, Temmuz ayında bir tweet’te, kripto endüstrisinin “güçlü bir kartel” tarafından kontrol edildiğini iddia etti.