Kripto Para Haberleri

Elon Musk Taklitçileri Her Geçen Gün Artıyor

Elon Musk taklitçileri yatırımcılara yüksek kazançlar vaat ederek kayıplara karışıyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu , son iki ayda Elon Musk taklitçileri tarafından büyük vurgun yapıldığını tespit etti. Dijital varlıklarla ilişkili olarak öne çıkan figürler de ciddi bir artış olduğuna dikkat çekti.

Raporda son 6 ay içerisinde 7.000 kişinin izlendiği ve 80 milyon dolar kayıp olduğu belirtildi. Özellikle pandemi döneminde dolandırıcılık olaylarında keskin bir artış olduğu ifade edildi.

FTC, hırsızlıkların çoğunun Elon Musk taklitçileri ve popüler kripto para uzmanları olarak göründüğünü söyledi. En çok kullandıkları yöntem olarak ise yatırımcılara cüzdanlarına gönderilen kripto para birimi mevduatlarını katlama sözü vermeleri olarak gösterildi.

Veriler, kripto para dolandırıcılıklarına yönelik kayıplarda yıldan yıla yaklaşık on iki kat artış olduğunu gösteriyor. Kurbanlar tarafından bildirilen kayıp da 12 ayda yaklaşık % 1.000 artışla 1.900 dolara yükseldi.

Elon Musk Taklitçileri Canlı Yayınlardan Farklı Sitelere Yönlendirme Yapıyor

Rapor, dolandırıcıların YouTube’da “Elon Musk SNL” için arama yapan izleyicileri hedefleyen sahte canlı yayınlar oluşturduğunu iddia ediyor.

Bu sahte yayınlar, izleyicilerin Dogecoin almak için ziyaret edebileceği iddia edilen sahte web sitelerine bağlantıları teşvik ediyor.

Taklitçilerin iddialarından bir tanesi şu şekilde:

“Elon Musk, tüm DOGE sahiplerine dağıtılmak üzere 500.000.000 DOGE ayırdı. Herkes biraz alabilir, sadece web sitesini ziyaret edin. “

Mağdurlardan dijital varlıklarını ikiye katlamak için DOGE’yi sahte bir adrese transfer etmeleri isteniyor. 9 Mayıs Pazar günü itibariyle FTC, 5 milyon dolar değerinde yaklaşık 9,7 milyon Dogecoin’in bu yöntemle alındığını söyledi.

FTC, 20 ila 49 yaşları arasındaki bireylerin, kripto para birimi yatırım dolandırıcılığında para kaybettiğini bildirme oranının yaşlı gruplardan beş kat daha fazla olduğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu