El Salvador’un En Büyük Bankası Artık BTC Ödemelerini Kabul Ediyor

El Salvador’un En Büyük Bankası Artık BTC Ödemelerini Kabul Ediyor

El Salvador’un en büyük bankası Bancoagrícola’nın müşterileri artık kredilerini ve kredi kartı faturalarını bitcoin kripto para birimi ile ödeyebilecekler. Müşteriler artık bankanın ödeme ağ geçidine bağlı satıcılardan mal ve hizmet satın almak için kripto para birimini de kullanabilirler.

50 seneyi aşkın süredir faaliyet gösteren Bancoagrícola, mobil uygulaması aracılığıyla bitcoin ödemelerini etkinleştirmek için New York merkezli ödeme ağı Flexa ile ortaklık yapıyor. 

Flexa’dan yapılan bir duyuruya göre, bankanın müşterileri ABD doları cinsinden kredileri ve kredi kartı bakiyelerini bitcoin ile herhangi bir ek ücret veya marj olmaksızın ödeyebilecekler.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda bu ödemelerin, El Salvador’un resmi cüzdanı Chivo dahil olmak üzere Lightning Network ile uyumlu herhangi bir cüzdanla çalışacak şekilde tasarlandığı belirtildi.

Flexa CEO’su ve kurucu ortağı Tyler Spalding, bu ödemelerin şimdilik büyük ölçüde çevrimiçi olduğunu söyledi. Ancak Spalding, şirketin diğer ödeme ağ geçitleriyle uyumluluğu da duyurmayı planladığını söyledi. 

Spalding, “Flexa’nın tüm konsepti, bunu daha önce alıştığınız diğer ödemelerden daha kolay hale getirmek için tasarlandı” dedi.

Öte yandan tüketiciler, bitcoin ile ödeme yapmak veya yerel ABD doları para birimine bağlı kalmak isteyip istememe konusunda özgürler.