El Salvador’un Bitcoin’e Yönelik Artan İlgisi BOE Başkanını Endişelendiriyor

El Salvador’un Bitcoin’e Yönelik Artan İlgisi BOE Başkanını Endişelendiriyor

El Salvador’un Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etme kararı pek çok ülke için sürpriz oldu. Bu duyurunun ardından dünyanın dört bir yanındaki kripto severler kendinden geçmişken, dünya genelindeki bir dizi hükümet yetkilisi oldukça telaşlıydı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, El Salvador’un kripto dostu hareketinden duyduğu üzüntüyü en son dile getiren kişi oldu.

Bitcoin’in ortaya çıkışı tüm dünyayı hayrete düşürdü. Dark web ile ilişkilendirilmekten tüm ülke tarafından tanınmaya ve kabul edilmeye kadar olan yolculuğu kusursuz oldu. BTC, El Salvador endüstrinin derinliklerine dalmaya karar verdi.

Bazı El Salvorlularla birlikte dünyanın dört bir yanındaki yetkililerden çok fazla tepki almasına rağmen, ülke ilerledi ve Bitcoin’e yasal bir ödeme aracı olarak kabul etti. BTC’nin benimsenme oranı o zamandan beri büyük ölçüde arttı.

El Salvador, BTC’nin benimsenmesi konusunda tepki almaya devam ediyor

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Cambridge Üniversitesi’ndeki son konuşması sırasında El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin bir endişe konusu olduğunu belirtti.

Kripto para birimlerinin ve özellikle Bitcoin’in değişken doğasına dikkat çeken Bailey, bölge vatandaşlarının oynaklığın tehlikelerini anlamadığını öne sürdü:

“Bir ülkenin onu ulusal para birimi olarak seçmesi beni endişelendiriyor. Beni en çok endişelendiren şey, El Salvador vatandaşları sahip oldukları para biriminin doğasını ve oynaklığını anlıyor mu? Sorusudur.”

Oynaklık birçokları için büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Kripto para birimlerinin tehlikeli derecede değişken doğası tekrar tekrar gündeme getirildi:

“Dijital para birimleri için güçlü bir durum var, ancak bizim görüşümüze göre, özellikle ödemeler için kullanılıyorsa, istikrarlı olması gerekiyor. Bu kripto varlıklar için doğru değil.”

Ayrıca Bailey, bu şekilde hisseden tek kişinin kendisi olmadığını öne sürdü. IMF olarak da bilinen Uluslararası Para Fonu’nun El Salvador’un Bitcoin dostu hareketinden pek memnun olmadığına dikkat çekti.