El Salvador’un ‘Bitcoin Tahvili’ Dış Borçlanmaya Olan Bağımlılığı Azaltabilir!

El Salvador’un ‘Bitcoin Tahvili’ Dış Borçlanmaya Olan Bağımlılığı Azaltabilir!

Orta Amerika ülkesi El Salvador, büyük BTC hamleleri ile manşetlere çıkmaya devam ediyor. Başkan Nayib Bukele, geçtiğimiz günlerde ülkenin 2022 başlarında dünyanın ilk “Bitcoin tahvilini” ihraç etmeyi planladığını açıkladı.

Blockstream baş strateji sorumlusu Samson Mow, bu yılın başlarında Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmek için El Salvador ile birlikte çalışmış ve yeni tahvilin ana mimarı olmuştu.

1 milyar dolarlık tahvilin yarısı açık piyasada Bitcoin satın almaya giderken, diğer yarısı ülkenin okyanus kıyısındaki bir yanardağ olan Conchagua’nın tabanında bir “Bitcoin Şehri” inşa etme çabalarını destekleyecek.

Ülke, tahvilin gelirlerini basitçe harcamak yerine, parayı önemli ölçüde değerlenmesini beklediği bir varlığa yeniden yatıracak.

Mow, Bitcoin’in uzun vadeli büyüme potansiyeli konusunda daha şüpheci olanlara, bunun muhtemelen onlar için doğru yatırım olmadığını söyledi.  “Bitcoin’in çökmesinden endişeleniyorlarsa yatırım yapmamalılar” İfadelerini kullandı.

Artık Borç Yok

Ülke şu anda, kısmen Bitcoin’i benimseme konusunda çok kararlı olması nedeniyle IMF’den 1,3 milyar dolarlık bir kredi sağlamak için mücadele ediyor.

Uluslararası kredi kuruluşu, ülkenin Eylül ayında resmi hale gelen Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etme kararını kamuoyu önünde eleştirdi.

IMF personeli bir notta, “Bitcoin’in yüksek fiyat oynaklığı göz önüne alındığında, yasal bir ödeme aracı olarak kullanılması tüketicinin korunması, finansal bütünlük ve finansal istikrar için önemli riskler doğuruyor” dedi.

Bu fonu kaybetmek, El Salvador ekonomisi üzerinde büyük bir engel olabilir. Derecelendirme kuruluşu Fitch’e göre, ülkenin önümüzdeki yıl 1 milyar dolarlık bir bütçe açığıyla karşı karşıya kalma ihtimali var.

Bitcoin tahvili bu açığı kapatmaya yardımcı olmayacak, ancak Mow, ülkenin dış borca ​​olan bağımlılığını hafifletmesine yardımcı olabilecek sonraki tahviller için bir çerçeve görevi görebileceğini söyledi.

Mow, “Destek için IMF veya Dünya Bankası gibi kuruluşlara güveniyorsanız, sonsuza kadar onlara güvenmek zorundasınız” dedi.

Konuşmalarının devamında “Eski borcu kapatmak için daha fazla borç almanız gerekiyor. Çıkış yolu yok. Bitcoin’i birçok gelişmekte olan ülke için çıkış yolu olarak görüyorum. Bu, onların egemenliğini geri kazanmalarının bir yolu.” Diye konuştu.

Henüz başka hiçbir ülke kendi Bitcoin tahvillerini çıkarma planlarını açıklamadı, ancak özel sektör zaten aynı şeyi yapıyor. Tahvilin listeleneceği kripto ticaret platformu Bitfinex Securities‘in bir sözcüsü, “Benzer yaklaşımlarla ilgilenen özel şirketlerle görüşüyoruz. Bitfinex Securities’in şirketlerin, tahvillerin ve fonların tokenize edilmiş hisselerini içeren yeni bir sayısallaştırılmış varlık endüstrisinin yolunu açacağına inanıyoruz.” Dedi.

Muhtemelen El Salvador’un Bitcoin tahvilinin en ilgi çekici yönü, sözde bir “Bitcoin Şehri” inşa etme planıdır. Tahvil, jeotermal enerji santrallerini ve kripto madenciliği ekipmanını içerebilecek ve nihayetinde ulus için gelir elde etmesine yardımcı olabilecek bir yapı için ödeme yapılmasına yardımcı olacak.