El Salvador’un ABD Büyükelçisi, Amerika’nın Yalnızca Gücünü Kaybetmekten Endişeli Olduğunu Söyledi

El Salvador’un ABD Büyükelçisi, Amerika’nın Yalnızca Gücünü Kaybetmekten Endişeli Olduğunu Söyledi

Kısa Notlar

  • El Salvador’un ABD büyükelçisi, Amerika ve uluslararası kuruluşların ülkenin Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etme kararından memnun olmadığını belirtti.
  • Büyükelçi, Bitcoin operasyonunun başarılarını vurguladı ve gelecek için yükselişini sürdürecek dedi.
  • Ülke, bir Bitcoin şehri inşa etme ve 1 milyar dolarlık bitcoin tahvil teklifi başlatma planlarını açıkladı.

El Salvador’un ABD büyükelçisi, ülkenin uluslararası kuruluşların duygularından etkilenmediğini açıkça belirtti. IMF ve diğer organlar, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak kullanma kararını eleştirdi.

Köprüleri Yakmaktan Korkmayın

El Salvador’un ABD büyükelçisi Milena Mayorga, Coindesk’e ülkenin eski müttefikleriyle köprüler kurmaktan korkmadığını ve Bitcoin’i benimsemeye devam ettiğini söyledi. Büyükelçi, ülkenin Rubicon’u geçmesinden bu yana meydana gelen son gelişmeler hakkında uzun uzun konuştu.

Mayorga, “Washington DC’deki endişe doların gücünü kaybetmekle ilgili ve bunu anlayabiliyoruz; ama El Salvador ilerlemeli ve farklı bir seviyede olmalı.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: El Salvador’un Bitcoin’e Yönelik Artan İlgisi BOE Başkanını Endişelendiriyor

Büyükelçi, Bitcoin’in ülkeye IMF gibi yardım kuruluşları tarafından sağlanan geleneksel yöntemlerden farklı bir alternatif finansman seçeneği sunduğunu kaydetti. “Korkuyorlar ve endişeliler çünkü başarılı olursak birçok ülke liderliğimizi takip etmek isteyecek” dedi.

Son 30 yılda ülkenin, bariz bir şeffaflık eksikliğinden kaynaklanan yozlaşmış liderlikten muzdarip olduğunu ve Bitcoin’in Başkan Bukele’nin yönetiminin Salvadorlulara sayısız fırsat ve istikrarlı bir ekonomi sağlamasına yardımcı olacağına inandığını belirtti.

Bitcoin Yasası’nın uygulanmasından önce IMF, varlığın oynaklığının ekonomiye zarar verebileceği gerekçesiyle ülkenin kabulüne karşı endişelerini dile getirmişti. Yakın tarihli bir sonuç bildirisinde Fon, Chivo cüzdanındaki yatırımcı koruma seviyeleriyle ilgili endişeler olduğunu kaydetti, ancak ekonominin pandemiden sonra toparlandığını yorumladı.

Büyükelçi Yükseklerden Bahsediyor

Mayorga, röportajın fırsatını, ülkenin Bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemesinden bu yana kaydettiği adımlardan bahsetmek için kullandı. Chivo cüzdanını kullanan vatandaşların %80’inden fazlasının finansal kapsayıcılığa neredeyse ulaşıldığını söyledi. 2 ay içinde Chivo, ülkedeki önde gelen havale platformu haline geldi ve yalnızca ABD’den sıfır maliyetle 32.000.000 $’ın üzerinde işlem gerçekleştirdi.

Büyükelçi, turizm sektörünün büyümesini ve Bitcoin’in vatandaşlara mal ve hizmetler için ödeme yapma kolaylığı sağladığını vurguladı. Hükümetin Chivo cüzdanının benimsenmesini teşvik etmek için her vatandaşa 30 dolar değerinde BTC verdiğini ve ayrıca cüzdan kullanıcılarına Ekim ayında galon başına 0.20 dolarlık yakıt sübvansiyonu verdiğini hatırlayın.

El Salvador bir satın alma çılgınlığı yaptı ve dipten satın alma stratejisiyle bilançosuna 100 BTC ekledi. Başkan Bukele o zamandan beri Bitcoin’den elde edilen kazanımların okulların ve birinci sınıf bir veteriner kliniğinin inşasında kullanılacağını duyurdu.