El Salvador’un Merakla Beklenen 1 Milyar Dolarlık Bitcoin Tahvil İhracının Tarihi Belli Oldu

El Salvador’un Merakla Beklenen 1 Milyar Dolarlık Bitcoin Tahvil İhracının Tarihi Belli Oldu

Geçtiğimiz yılın kasım ayında 1 Milyar dolarlık Bitcoin tahvili ihraç edeceğini duyuran El Salvador‘un bu işlemi gerçekleştireceği tarih belli oldu.

El Salvador Bitcoin Tahvil İhracını 15-20 Mart Arasında Gerçekleştirecek

Bilgi, El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya tarafından bugün katıldığı bir TV programında “1 milyar dolarlık Bitcoin tahvil ihracından” bahsetmesinin ardından geldi ve Zelaya ihracın “15-20 Mart tarihleri arasında” gerçekleşeceğini resmen duyurdu.

Tahvilin Blockstream tarafından oluşturulan Bitcoin tabanlı bir hizmet olan Liquid’de başlatılacağı ve bu sayede yatırımcıların anlaşmaya 100 dolar gibi düşük miktarlarla da katılabileceği bildirildi.

El Salvador Maliye Bakanı Zelaya ayrıca söz konusu olan tahvilin finansal piyasa düzenlemelerinin tümüne entegre olacağını ve KYC gereksinimlerinin karşılanacağını söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: 24 Saat İçinde 46.7 Milyon SHIB Yakıldı

El Salvador Tahvil İhracını Nasıl Değerlendirecek?

Geçtiğimiz yılın kasım ayında El Salvador hükümet yetkilileri tarafından art arda gelen açıklamaların ışığında 1 milyar dolarlık bir Bitcoin tahvil ihracı gerçekleştirileceği bilgisi kamuoyuna yansımıştı; fakat ihracın ne zaman gerçekleşeceği belli değildi. İhraç tarihinin 15-20 Mart 2022 olarak belirlenmesi ve El Salvador Maliye Bakanı Zelaya tarafından açıklanmasının ardından akıllara gelen ilk soru şu olmuştur. Bu tahviller nasıl değerlendirilecek?

StevedaNews’in edindiği bilgilere göre; 1 milyar dolarlık BTC tahvil ihracı gerçekleştikten sonra 500 milyon dolarlık kısmı BTC madenciliği altyapısının güçlendirilmesi için kullanılacak. Geri kalan 500 milyon dolarlık kısmının ise steak edileceği (kilitli kalacağı) ve bu steak’in 5 yıl süreyle geçerli olacağı bildirildi.