Bitcoin HaberleriHaberler

El Salvadorlular Hükümetten Ücretsiz Bitcoin Alacak

El Salvador'da Bitcoin kripto para biriminin benimsenmesi her geçen gün daha da yaygınlaşıyor.

El Salvador Başkan’ı Nayib Bukele Cuma günü yaptığı canlı konuşmada, El Salvador’un her yetişkin vatandaşa 30 dolar değerinde Bitcoin (BTC) vereceğini duyurdu.   

Bukele, hem Android hem de iOS cihazlarda çalışan “Chivo” adlı bir Bitcoin cüzdan uygulamasının tanıtımını yaptı.

Salvadorlular kayıt esnasında 30 dolarlık BTC hediyesini talep edebilecekler. Yapılan açıklamalara göre hediye için vatandaşlardan yalnızca kimliklerini ve telefon numaralarını doğrulamaları istenecek.

Bukele, bu hamle ile kripto para birimlerinin kullanımını teşvik etmeye yardımcı olacağına inanıyor. Başkan, uygulamanın ulusal televizyonda nasıl kullanılacağına dair adım adım bir kılavuz yayınladı.        

Bukele
Resim @alexmorrisut

Vatandaşlar, Chivo uygulaması içerisinde Bitcoin’i gayet pratik bir şekilde ABD dolarına çevirebilecekler.  Chivo herhangi bir veri kullanmayacak. 

Yetkililer tarafından uygulamaya dair yapılan açıklama şu şekilde:

Cüzdan uygulaması, internet bağlantısı olan her yerde çalışır ve herhangi bir veri kullanmaz.

Uygulamanın kullanıcıları, QR kodları yardımıyla ödeme yapacak ve para gönderecek. En büyük kripto para birimi Bitcoin’i alıp satmak da mümkün olacak.

Bukele ayrıca El Salvador’un Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmesinin bu Eylül ayında yürürlüğe gireceğini duyurdu. Chivo uygulaması da Eylül ayında App Store’da geçerli olacak

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu