El Salvador Vatandaşları Bitcoinlerinin Chivo Cüzdanlarından Gizemli Bir Şekilde Kaybolduğunu İddia Ediyor

El Salvador Vatandaşları Bitcoinlerinin Chivo Cüzdanlarından Gizemli Bir Şekilde Kaybolduğunu İddia Ediyor

Kısa Notlar

  • El Salvador Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul ettikten aylar sonra, El Salvador vatandaşları eksilen bitcoinlerden şikayet ediyor.
  • Dijital cüzdanın benimsenmesini hızlandıran Chivo cüzdanının güvenli olmadığına dair iddialar var.
  • Hükümet, kayıp Bitcoin iddiaları konusunda büyük ölçüde sessiz kaldı.

Dünyanın gözü El Salvador‘dayken, vatandaşları kayıp Bitcoin‘ler için birçok şikayette bulundu. Hükümet, artan şikayetlerin sayısı hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Eksik Bitcoinler

New Scientist tarafından yayınlanan bir rapora göre, Salvadorlular Chivo cüzdanlarındaki Bitcoin’leri gizemli bir şekilde kaybediyor. Rapor, hükümet cüzdanının piyasaya sürülmesinden bu yana, El Comisionado tarafından tanımlanan 50’den fazla kayıp BTC vakası olduğunu belirtti. El Comisionado, hükümetin artan hırsızlık vakalarına göz yumduğunu iddia ediyor.

El Comissionado, New Scientist’e; “Hükümet yanıt vermedi ve hataları kabul etmedi. İnsanların talep ettiği şeylerden biri, şikayetlerine cevap vermeleridir. Pek çoğu, parayı geri almak için aylarca bir yanıt bekledi” dedi.

Hükümet eylemlerinin yavaş temposu, Chivo cüzdan kullanıcıları arasında tedirginliğe yol açtı. Başından beri, hükümet tarafından verilen cüzdan, Eylül ayındaki başarısız lansmandan sonra ortaya çıkan sorunlarla dolu. Başkan Bukele, Twitter‘dan cüzdanın piyasaya sürülmesindeki gecikmeyi duyurmak için, kullanıcı artışıyla başa çıkmakta zorlandığı için görüntü yakalama sunucularının kapasitesini artırmak zorunda olduğunu belirtti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Sahte MetaMask Honeypot Dolandırıcılığı Detayları Geldi

30 dolarlık BTC teşvikinin diğer cüzdanlara aktarılamayacağı ve veri gizliliği sorunları olabileceği yönünde iddialar var. Google Playstore‘da Chivo uygulaması yüksek puanlamaya sahip değil; ancak hükümet nüfusun üçte birinin cüzdanı kullanmaya başladığını iddia ediyor.

Bir Bitcoin analisti, “Chivo’nun güvenli olduğunu düşünmüyorum ve kod açık kaynak olmadığı için kimse bunu doğrulayamaz” diyor. El Comisionado, Chivo cüzdanının kullanımının, insanların “nasıl çalıştığını bilmediği” için iddia edildiği kadar yüksek olmadığını kaydetti.

El Salvador’un Sert Bitcoin Duruşu

Bazıları için hükümetin sessizliği, Bitcoin’in benimsenmesi konusundaki sert duruşun göstergesidir. Ülkenin bazı bölgelerinde yükselen protestolara ve uluslararası kuruluşların uyarılarına rağmen, ülke ilerlemeye devam etti ve Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etti.

Benimseme yöntemi, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin de dahil olmak üzere, alandaki önde gelen birçok aktör tarafından blok zinciri teknolojisinin değerlerine karşı geldiği için eleştirildi. El Salvador hükümeti, işletmelerin Bitcoin’i benimsemesini zorunlu hale getirdi ve yakıt satışlarında yalnızca Chivo cüzdanı kullanıcıları için bir indirim duyruldu.

Üst düzey bir çevreci, Bitcoin alımlarından kar elde etmesine rağmen, ülkenin zayıf elektrik ölçümlerini zorladığı için ülkenin Bitcoin’i jeotermal enerjiyle çıkarma kararını eleştirdi. Başkan Nayib Bukele, Bitcoin alımlarından elde edilen karlarla ultra modern bir veteriner kliniği ve okulları inşa edildiğini duyurdu.