Bitcoin HaberleriHaberler

Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin Yasası El Salvador Kongresinde Kabul Edildi

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, ülkenin ulusal yasama organına, onaylandığı takdirde Bitcoin’i yasal hale getirecek bir yasa teklifi sundu.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin’i El Salvador’da yasal hale getirme tasarısı, Kongre’den büyük çoğunlukla geçti.

Bukele, Bitcoin’i kabul etmenin tüm işletmeler için zorunlu olacağını söyledi. Ülkedeki yatırımcılar için “Kanuna göre almak zorundalar. El Salvador’da Bitcoin, tıpkı ABD Doları gibi yasal hale gelecek” ifadelerini kullandı.

El Salvador Başkanı Perşembe günü Uluslararası Para Fonu ile görüşeceğini açıkladı. Hükümet ayrıca resmi bir Bitcoin cüzdanı yayınlayacak ancak bu zorunlu olmayacak.

Hükümet, yatırımcıların risklerini üstlenmek için kalkınma bankasındaki bir güven fonunda 150 milyon dolarlık Bitcoin’e eşdeğer fon tutmayı planlıyor.

El Salvador’da 3 BTC yatırımı yapanlar için kalıcı oturma izni mevcut olacak. Bukele, ülkenin Bitcoin’i rezervine alıp almayacağı sorulduğunda şimdilik böyle bir plan olmadığını söyledi:

“Bunun çok hızlı geliştiğini bilmiyorum. Yakın gelecekte rezervlerimizde Bitcoin olmasını göz ardı etmiyoruz.”

Başkan, Bitcoin madenciliğini düşünmediğini, ancak yenilenebilir enerji ile Bitcoin madenciliği yapılması fikrine olumlu yaklaştığını belirtti.

Tasarıda, “Bu yasanın amacı, Bitcoin’i, herhangi bir işlemde sınırsız, özgürleştirici güce sahip ve yasal hale getirmek için bir unvan olarak düzenlemektir” deniyor.

Tasarıya göre devlet, Bitcoin kullanıcılarının gerektiğinde BTC‘den USD‘ye anında dönüştürmelerini sağlayan altyapıyı da sağlayacak.

Bitcoin’in kullanımı ve yasal hale getirilmesi için son zamanlarda en büyük adımı atan Nayib Bukele oldu. El Salvador Başkanı’nın bu hamleleri diğer ülkelerin de BTC’i benimsemesinde son derece etkili olacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu