El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’deki Devasa Artışların Sadece Zaman Meselesi Olduğuna İnanıyor

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’deki Devasa Artışların Sadece Zaman Meselesi Olduğuna İnanıyor

Küresel kripto piyasası, bitcoin ve diğer kripto varlıklarını etkileyen bir gerilemenin ardından 1,67 trilyon dolara düştü. Düşüş trendi henüz sona ermemiş olsa da, bitcoin destekçileri gelecek konusunda iyimser olmaya devam ediyor.

El Salvador başkanı Nayib Bukele geçtiğimiz günlerde dünyada sadece 21 milyon Bitcoin varken 50 milyonun üzerinde milyoner olduğunu kaydetti.

Bukele ”Tüm milyonerler en az bir Bitcoin sahibi olmaya karar verseydi, hepsine yetecek kadar para olmazdı.” Diye ekledi.

Bukele’nin bitcoin girişimi son haftalarda tartışmalara yol açtı. Örneğin, IMF, “Piyasa bütünlüğü, finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük riskler içerdiğinden”, kripto para birimlerinin benimsenmesinin El Salvador için büyük bir sorun olduğuna inanıyor.

IMF, son uyarısında bir kez daha Orta Amerika ülkesinden Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kullanmayı bırakmasını istedi. 

Ancak Bukele’den gelen son tweet’e bakıldığında, IMF ve diğer tarafların tekrarlanan uyarılarına rağmen büyük bitcoin girişiminden vazgeçmeye niyeti olmadığı açık.

Bukele, diğer ülkeleri Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsemeye teşvik etti. Ek olarak Arizona da eyalet içinde Bitcoin’i yasal ödeme aracı yapmayı amaçlayan bir yasa tasarısı ortaya koydu.

Bunun kolay olması beklenmese de kripto uzmanları, tasarının başarılı olması durumunda birincil kripto para birimi için büyük bir gelişme olacağını iddia ediyor. 

Bunun nedeni, Arizona’nın El Salvador ile aynı nüfusa sahip olması, ancak gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) 10 katının üzerinde olmasıdır. Ayrıca, Bitcoin’in bir ABD eyaletinde yasal ödeme aracı haline gelmesi bir dönüm noktası olacaktır.