El Salvador’un Bitcoin Cüzdanı 7 Eylül’de Çıkacak

El Salvador’un Bitcoin Cüzdanı 7 Eylül’de Çıkacak

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Twitter’da Chivo bitcoin cüzdanının 7 Eylül’de piyasaya çıkacağını ve BTC kullanımının zorunlu olmayacağını duyurdu.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin resmi bitcoin cüzdanı Chivo’nun çıkış tarihini açıkladı. Bukele , 7 Eylül’de cüzdanın cüzdanın piyasaya sürüleceğini ve BTC kullanımının zorunlu olmadığını tweetledi.

Ülkede ayrıca 200 ATM kurulacak ve banka şubelerini bitcoin işlemlerini yürütmek için hazırlayacak. Bukele, uygulamanın işlemlerinde komisyon olmayacağını ve yıllık 400 milyon dolara kadar maliyet tasarrufu sağlanabileceğini de belirtti.

Başkan, Chivo Cüzdanını Haziran ayında duyurdu ve vatandaşların ilk kayıt olduklarında BTC olarak 30 dolar alacaklarını söyledi.

Chivo, bir mobil ödeme sistemi uygulaması gibi günlük bir cüzdan olarak hizmet etmeyi amaçlıyor. Duyuruda Bukele, uygulamadan bazı ekran görüntüleri de gösterdi.

ATM’lerin kullanıma sunulması, gerekli altyapıyı oluşturmaya hevesli olan hükümetin aldığı yeni bir önlem olarak belirtildi. Ülke ayrıca aktif yanardağlarını bitcoin madenciliği için kullanmayı planlıyor, ancak bu konuda bir çalışma henüz yok.

Bank of America, El Salvador’daki kararın bazı olumlu sonuçları olduğu düşünüyor, ancak JPMorgan Chase bu konuda çeşitli zorluklar görüyor.