El Salvador Başkanı Bukele, hükümetin 21 Aralık’ta 21 BTC satın aldığını duyurdu

El Salvador Başkanı Bukele, hükümetin 21 Aralık’ta 21 BTC satın aldığını duyurdu

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin rezervlerine daha fazla BTC eklediğini açıkladı. Satın alma işlemi 21 Aralık’ta yapıldı ve 21 BTC’nin 21:00’de satın alındığı görüldü. Aktarılan bilgilere göre bu satın alma işlemi, 21. yılının 21. gününü kutlamak için yapılmıştır ve doğası gereği tamamen semboliktir.

El Salvador geçmişte birden fazla bitcoin alımı yaptı ve bu işlem hacim açısından diğerleriyle pek kıyaslanamaz. Mevcut piyasa fiyatında 21 BTC, 1 milyon doların biraz üzerinde yer alıyor. Ekim 2021’de ülke , piyasa düşüşteyken 420 BTC ve ondan önce yüzlerce bitcoin daha satın aldı.

Bu yeni bitcoin alımı, ülkenin kasasına gerçekten önemli bir değer eklemiyor, ancak bazı yetkililerin bu endüstriye ne kadar inandığını gösteriyor. Başkan Bukele kripto para inanlar arasında en öne çıkan isim olarak biliniyor ve sözleri zaman zaman hem övgü hem de eleştiri alıyor.

Ülke, Bitcoin’in benimsenmesini desteklemek için son birkaç ay içinde önemli adımlar attı. Bukele, ülke içinde ve dışında birçok grubu üzdü, ancak bu onu BTC’i benimseme planlarıyla ilerlemekten alıkoymadı.

Ülke altyapıyı iyileştirmek için birkaç adım atarken, vatandaşları bu hareket konusunda kararsız hissediyor. Ancak Bukele kendine güvendiğini ve bitcoin kullanımının beklentileri aştığını söylüyor.

Ülke, altyapı geliştirme açısından hızını artırıyor. Ülkede 200’den fazla bitcoin ATM’sinin faaliyette olduğuna inanılıyor ve Chivo cüzdanı iki milyon kullanıcıyı aştı.