Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısında kripto da konuşuldu

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısında kripto da konuşuldu

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz‘ın başkanlığında gerçekleşen bir toplantı sonrasında kripto varlık düzenlemesi konusunda değerli açıklamalarda bulundu.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, “Taslak yasa teklifinin içerisinde yer alacak konular kıymetlendirilerek düzenlemenin önümüzdeki günlerde yasalaşması ile ülkemizin gri listeden çıkması için gerekli şartlardan biri yerine getirilmiş olacaktır.” tabirlerine yer verildi.

Toplantıda kripto varlık düzenleme taslağı, Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) ıslahatı, 102 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile devlet yardımlarındaki mevcut durum üzere değerli hususlar ele alındı.

EKK tarafından yapılan açıklamada, 2023 yılında atılan ekonomik adımların sonuçlarına vurgu yapılarak Enflasyonla çaba, mali disiplin, büyüme istikrarı, cari açığın azaltılması ve rezervlerin güçlendirilmesi üzere değerli amaçlara odaklandık.” denildi. Açıklamaya nazaran kripto varlık ekosistemini düzenlemek emeliyle yapılan mevzuat çalışmalarının ilerlemesi ve taslak yasa teklifinin içeriğinin kıymetlendirilerek yakın bir vakitte yasalaşması bekleniyor.

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) yönetişim ıslahatına ait çalışmaların da ele alındığı toplantıda, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmaların tamamlanarak 2024 yılı içinde hayata geçirileceği belirtildi.

“Türkiye Yüzyılı Vizyonu” çerçevesinde ekonomik rekabet gücünü artırmaya yönelik yapısal ıslahatların hayata geçirileceği ve 2024 yılında EKK toplantılarında bu hususların yakından takip edileceği vurgulandı.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Kaynak: Investing TR