Bitcoin Haberleri

Efsanevi Shortçu’dan Bitcoin Uyarısı: Bu Daha Başlangıç!

Son devirlerde yaşanan krizler Bitcoin ve kripto para ünitelerini tesiri altına aldı. Sonrasında ise, ABD düzenleyicileri bu yaşananların kripto kurallarına bir davet olduğunu savundu. FTX krizinin yankıları sürüyor.

Bitcoin ve öteki kripto para üniteleri düşüş yapıyor

Lider kripto para ünitesi Bitcoin fiyatı bu hafta 16 bin doların altına düştü. Bununla birlikte, tüm kripto piyasasının “unutulma yolunda” olabileceği konusunda önemli ikazlara yol açtı. Efsanevi Short’çu Jim Chanos, yaşanan son çöküşler hakkında görüşlerini paylaştı. Bitcoin ve kripto piyasalarında yaşananları “dot-com dönemi” olarak vurguladı. Ayrıyeten Chanos, FTX krizinin sadece bir başlangıç ​​olduğunu sav ediyor.

Enron’un 2001’deki çöküşünü hakikat formda iddia eden Chanos, örneklerle açıklamalarda bulunuyor. Chanos, FTX’in Binance ile ortasında yaşananları podcast’inde şu sözlerle aktardı:

Kripto para fiyatları, mali dolandırıcılığın en sadık savunma avukatı ve en sert savcısıdır.

Aynı vakitte efsanevi isim, 12 ay evvel yaklaşık 3 trilyon dolar olan lakin, 800 milyar doların altına düşen kapitalizasyona işaret etti:

Sadece beşerler para kaybetmeye başladığında halkın yansısını çekmeye başlıyorsunuz.

90 ve 2000’li yıllardaki dot-com balonuna dikkat çekiyor

90’ların sonları ve 2000’lerin başlarında yayın olarak bilinen dot-com balonu, teknoloji ve internet şirketi pay senedi fiyatlarında büyük bir artışlar sağladı. Fakat tüm bunların akabinde, teknoloji yüklü Nasdaq endeksi pahasının neredeyse yüzde 80’ini kaybetti. Chanos, geçmişteki hususları hatırlatıyor:

Beşerler dot-com çağında yaklaşık bir yıldır para kaybediyordu. Fakat Enron ve WorldCom skandalları patlak verene kadar Federal hükümet, kurumsal suistimallere bakma gayretlerini sahiden hızlandırdı. Burada da göreceğiz tıpkı şey olacak.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere; Geçtiğimiz hafta, dünya başkanları süratle büyüyen Bitcoin ve kripto sanayisi hakkında konuştular. Başkanlar, “kritik” memleketler arası kurallar davetinde bulundular. Ayrıyeten, “finansal istikrara” yönelik potansiyel risklerin hafifletilmesi gerektiğini söylediler. Bu ortada, ABD Hazine sekreteri Janet Yellen, FTX krizi sonrası şunları söyledi:

Kripto para piyasalarının daha tesirli bir halde denetlenmesi gerektiğini gösterdiğini görüyoruz.

FTX krizi, kripto para sanayisindeki önemli problemleri su yüzüne çıkardı

FTX’te yaşanan kriz bir mühlet daha konuşulmaya devam edecek üzere görünmektedir. Yaşanan çöküşün akabinde, öteki büyük kripto şirketleri finansal sıkıntılarla karşılaştı. Efsane isim Chanos, mağdurlar ve olanlar hakkında son olarak şunları söyledi:

İnsanlar kripto piyasasında çok fazla para kaybı yaşadı. Artık bu sistemi düzenlemek kaidedir. Ayrıyeten, insanları adalete teslim etmek için farklı yollara da başvurulacağını düşünüyorum.

Ancak Chanos, Bitcoin ve kripto piyasasındaki düşüşlerin finansal sistemin öbür taraflarına yayılmasını beklememektedir.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu