Echelon Kötü Amaçlı Yazılıma Cüzdanınızı Kaybetmeyin!

Echelon Kötü Amaçlı Yazılıma Cüzdanınızı Kaybetmeyin!

Yeni ve çok tehlikeli kötü amaçlı bir yazılım olan Echelon, Telegram‘daki kripto odaklı gruplara yayılıyor. Cüzdanınızı nasıl koruyacağınızı haberin detaylarında inceleyebilirsiniz.

LobsterDAO ve Immunefi bug bounty platformunun siber güvenlik araştırmacısı @officer_cia, kripto cüzdanlarına ve hesap kimlik bilgilerine odaklanan yeni bir kötü amaçlı yazılımın ayrıntılarını paylaştı.

Echelon kriptonuzu çalmak için hazırda bekliyor!

Uzman, Telegram’ın tüm kullanıcılarını Telegram’da kayıtlı kripto cüzdanlarına yönelik yeni saldırılar hakkında uyarmak için Twitter aracılığıyla bilgi paylaşımında bulundu.

Uzmana göre, “Smokes Night” tutamacına sahip kullanıcı, virüslü bir dosyayı yorum yapmadan sohbet odalarına bırakarak Echelon kötü amaçlı yazılımını yayıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Elon Musk’ın Tweet’inden Sonra Santa Floki %4,000 arttı

Uzman, etkilenen kripto para birimi hizmetlerinin bir listesiyle benzer bir saldırı hakkında bir rapor ekledi. Rapor; Bitcoin, Litcecoin, ZCash, Monero ve diğer kriptolar için bir dizi gözetimsiz cüzdan (AtomicWallet, Electrum, Exodus) içeriyor.

Echelon’un bu sürümü birden fazla kimlik bilgisi çalma işlevine, etki alanı algılamaya ve bilgisayar parmak izine sahip oluyor. Ayrıca kurbanın cihazının ekran görüntüsünü almaya çalışıyor.

Peki kendinizi nasıl koruyacaksınız?

Kötü amaçlı yazılım, bir Telegram kullanıcısı dosyayı açmasa bile bilgileri çalabilir. Messenger’da yerleşik olarak bulunan otomatik indirme seçeneği bunu mümkün kılıyor.

Bu nedenle uzman, Telegram’ın ayarlarında otomatik indirme seçeneğinin devre dışı bırakılmasını öneriyor.

2021’de Echelon kötü amaçlı yazılımı, fidye için dosyaları şifreleyen kötü amaçlı bir yazılım programı olan fidye yazılımı olarak tanımlandı.

2021’de fidye yazılımı programları milyonlarca dolar çaldı. Tipik olarak, hackerlar, hırsızlık gerçekleştikten sonra Bitcoin, Ethereum veya Monero cinsinden bir fidye talep ediyorlar.