Dünyanın en büyük stabilcoin’i Tether (USDt)’i yakından tanıyalım!

Dünyanın en büyük stabilcoin’i Tether (USDt)’i yakından tanıyalım!

Kripto para birimlerine gösterilen ilgi artmaya devam ederken stabilcoinler de gündemden düşmüyor. Özellikle ABD, Tether gibi köklü stabilcoinlere yönelik çeşitli düzenleme planları oluşturmaya başladı.

Artık günümüzde faaliyet gösteren pek çok stabilcoin mevcut. Bunların arasında lider konumda yer alan ise şüphesiz Tether (USDt) olarak bilinmektedir.

Tether, 2014 senesinde Tether Limited tarafından kuruldu. Sembolü ise “₮”dir. Kripto para birimi hizmete başladığı zaman adı RealCoin idi. Kasım 2014‘te ismi Tether olarak değiştirildi.

USDt, başlangıçta her zaman 1.00 Dolar değerinde olacak şekilde tasarlandı ve verilen her bir tether için rezervlerde 1.00 Dolar tuttu.

Ek olarak Tether Limited, banka sahiplerinin sözleşmeye dayalı bir hakka, başka yasal haklara sahip olmadığını ya da bağlayıcıların dolar olarak kullanılacağını veya takas edileceğini garanti ettiğini ifade etmektedir.

2017 senesinde, kripto para piyasasında büyük bir boğa sezonu yaşandı. Piyasaya gösterilen ilginin artması sonucunda pek çok altoin ile birlikte stabilcoin Tether de (USDt) önemli ölçüde değer kazandı.

Başarılı her proje gibi Tether kripto para birimi de geçmiş dönemlerde çeşitli zorluklarla mücadele etti. Lider stabilcoin popülerliğini her geçen gün arttırırken 2019 senesinde bir grup yatırımcı tarafından manipülasyon suçlaması ile karşı karşıya kaldı.

Sadece kendisi değil, Bitfinex’de bu davaların kapsamında yer aldı. Ancak dava Tether hakkında olumsuz bir şekilde sonuçlanmadı.

İddiaların tamamen mantık dışı ve delilsiz olduğunu öne süren şirket avukatları, davanın düşürülmesini talep etti. Taraflar karşılıklı anlaşmaya vararak davayı sonuçlandırdı.

Tether (USDt) Avantajları

Tether (USDt) ABD dolarına bağlıdır. Fiyatı sabittir. Bunun karşılığında firmanın kasasında dolar cinsinden karşılığı yer almaktadır.

Tüm kripto para borsalarında Dolar cinsinden işlem yapabilme fırsatı sağlamaktadır. Düşük masraflarla transfer imkanı sunulması, Tether’ın en önemli avantajlarından biridir.

Tether daha önce Omni Layer ile desteklenmekteydi fakat Omni Layer blockchain ağının istenileni karşılayamaması üzerine ERC-20 sistemine geçiş yapılmaya başlamıştır.

Bildiğiniz gibi bazı kripto para birimlerinin madenciliği yapılırken bazılarında bu işlemler mümkün değildir. Tether (USDt) kripto para biriminin de madenciliği yapılamamaktadır.