Kripto Para Haberleri

Dünyanın en büyük kripto hedge fonu Bitcoin tahminini açıkladı

Investing.com – Kripto sanayisinde son vakitlerde yaşananlar kripto paraları baskı altına aldı. Piyasalarda genel olarak olumsuz seyir ile birlikte belirsizlik de yatırımcı kararlarını etkilemeye devam ediyor. 

Kripto kesimi, ayı piyasasının en şiddetli devrinde bulunurken en büyük kripto para hedge fonu Pantera Capital, Bitcoin varsayımı ve kripto piyasası hakkında görüşünü aktararak piyasaya bir perspektif sundu.

ABD merkezli ve idaresi altındaki varlık bakımından dünyanın en büyük kripto hedge fonu pozisyonundaki Pantera Capital, BTC fiyat iddiasında kripto paranın arz fonksiyonunu dikkate aldı. 21 milyon ile sonlu bir arz sahip olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından arzı sistemli biçimde azalan bir yapı olarak tasarlandı. Bu durum da Bitcoin fiyatını kestirim etmekte bir temel oluşturuyor. 

Buna nazaran BTC talebinin sabit kalması varsayımına bağlı olarak her 4 yılda bir BTC arzının yarıya düştüğü düşünülecek olursa; bu yaklaşım öbür şartlar göz arkası edildiğinde Bitcoin fiyatında yükseliş manasına gelir. Şu an süreç doğrulamalarına bağlı olarak Bitcoin madencileri her oluşturulan blok için 6,25 BTC ödül alıyor. Nisan 2024 yılında gerçekleşmesi beklenen bir sonraki halving aktifliği sonrası blok mükafatları yarıya düşerek 3,125 BTC olarak güncellenecek. 

Pantera Capital’dan dikkat çeken Bitcoin tahmini

Pantera Capital, Bitcoin fiyat varsayımını bu gerçeklik üzerine kurdu. Geçmiş datalara nazaran Bitcoin’in halving olayından 477 gün evvel taban gördüğü ve akabinde yükseliş eğilimine girdiğinden bahsedildi. Halving sonrası periyotta yaklaşık 1,5 yıl içinde Bitcoin, yükseliş döngüsünde tepe gördü. 

Pantera Capital kestirimine nazaran Bitcoin, tarih tekerrür ederse bu yılın sonunda tabana ulaşacak ve 2024’ün birinci aylarında ralliye başlayacak. Halving’in gerçekleşmesiyle birlikte de yükseliş ivmesinin hızlanacağı iddia ediliyor. Şirketin kestirimi BTC’nin halving öncesi 36.000 dolara kadar çıkacağı ve halving sonrası devirde 149.000 dolar bandına ulaşacağı istikamette. 

Kripto para sanayisiyle ilgili tahminler

FTX’in çöküşü sonrası daha çok şirketin etkileneceği korkusuna dem vuran Pantera Capital, yatırımcıların varlık ayarlamasına gitmesiyle piyasalarda volatilitenin daha da artacağını düşünüyor. Şirkete nazaran FTX’in yanında Solana ve Aptos ile kontaklı başka varlıklar, bu durumdan daha çok etkilenecek. 

Diğer yandan Pantera Capital, FTX’teki riskinin Blockfolio karlarını satın almasıyla hudutlu olduğunu aktardı. Bu yararlar, FTX payı ve FTT token cinsindendi ve şirket 8 Kasım’da varlıkların tasfiye edildiğini açıkladı.

Pantera Capital yetkilileri, piyasadaki genel olumsuzluk durumunun ferdi yatırımcı tabanını zayıflatacağına inanıyor. Daha evvel kripto dalına karşı temkinli yaklaşan kurumların ise kuşkularının artacağı düşünülüyor. Lakin yetkililer, olumsuz niyetlerin vakit içinde azalmasını bekliyor.

Düzenlemeler hakkında da yorum yapan Pantera yetkilileri, ferdî tabana hizmet eden kripto şirketleri için daha sıkı düzenlemeler beklediklerini söylerken DeFi alanının şeffaf yapısından ötürü dal için son derece değerli olduğuna değindi.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu