Dünya Yaban Hayatı Fonu’nun NFT koleksiyonu çevrecilerden tepki topladı

Dünya Yaban Hayatı Fonu’nun NFT koleksiyonu çevrecilerden tepki topladı

Birleşik Krallık’taki Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF), ‘Doğa için Tokenler’ adında, bir NFT koleksiyonu oluşturdu. Koleksiyonun çevre dostu olması gerekiyordu ancak amacına ulaşamadı.

NFT’lerin amacı, nesli tükenmekte olan on hayvan türünü kurtarmak için fon toplamaktı. Verge, WWF UK’nin Ethereum blok zinciri için bir katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Polygon’da NFT’leri bastığını bildirdi.

Koleksiyon, Saola, Cross River Gorilla, Amur Leopard vb. dahil olmak üzere 13 nesli tükenmekte olan tür içeriyor. Ayrıca, NFT’lerin kutu şeklindeki tasarımı WWF’nin aradığı ilgiyi yakalayamadı ve nedeni oldukça açık.

Polygon, Ethereum’un çalışma kanıtı (PoW) yerine hisse kanıtı (PoS) mekanizmasını kullanan “çevre dostu blok zinciri ölçekleme” olduğunu iddia ediyor. Rapora göre WWF, Poligon’daki işlemlerin karbon ayak izini gerçek miktardan 2.100 kat daha düşük hesapladı.

De Vries’in hesaplamalarına göre Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) işlemleri İtalya’dan daha büyük bir karbon ayak izine sahip.

De Vries ayrıca WWF’nin ” Poligon’daki her işlemin sadece 0.206587559 gram CO2 ürettiğini” tahmin ettiğini ve bunun da her bir işlemi 430 gram CO2 ile gösteren hesaplamalarından çok uzak olduğunu yazdı.

Crypto Carbon Ratings Institute CEO’su Ulrich Gallersdörfer, Verge’e yazdığı bir e-postada, “Katman 2 çözümleri bağımsız ağlar olarak görülebilse de, yine de temeldeki Katman 1 ağının güvenliğine ve dolayısıyla elektrik tüketimine ve karbonuna güveniyorlar. ” Dedi.

WWF, ‘Tokens for Nature koleksiyonunu Cuma günü kaldırmaya karar verdi ve hala “bu yeni pazar hakkında öğrenecek çok şeyleri olduğunu” ekledi .