Dünya üzerindeki Bitcoin Madencilerinin %20’si Hala Çin’de!

Dünya üzerindeki Bitcoin Madencilerinin %20’si Hala Çin’de!

Kısa Notlar

  • Çin hala Bitcoin’i hashrate yoluyla etkiliyor.
  • Katkı, yeraltında çalışan madencilerden geliyor.
  • Madenciler ülkenin enerji krizi nedeniyle Çin’den ayrılmayı düşündükçe hashrate etkisi azalabilir.

Bir CNBC açıklamasına göre, Bitcoin madenciliği, büyük ölçüde azalmasına rağmen, hükümetin Bitcoin madencilerini yok etme çabalarına karşın Çin‘de madenciler için hala hayat devam ediyor!

Raporda, Çin’in Bitcoin ağının hash oranına katkısını %0 olarak belirleyen Cambridge Üniversitesi tahmininin aksine, ülkedeki madencilerin %20‘ye kadar katkıda bulunabileceği belirtildi; ancak madenciler yeraltına inip radara takılmaktan uzak durmak için bildikleri tüm stratejileri uyguladıklarından dolayı onları takip etmek zor.

CNBC’nin temasa geçtiği yeraltı madencilerinden biri, gözlemden kaçınmak için madencilik ekipmanını tek bir sahadaki operasyonunun ölçeğini azaltmak için çeşitli sahalara dağıttığını açıkladı. Ayrıca, gücü doğrudan küçük yerel güç kaynaklarından çekerek ana elektrik şebekesinden kaçınmayı da düşünmüş ve uygulamış.

Madenci, ekstra bir koruma katmanı olarak, sanal bir özel ağ (VPN) kullanarak madencilik operasyonları için coğrafi dijital ayak izini gizlediğini açıkladı. Bazı madenciler, herhangi bir veri ifşa etmek zorunda olmayan madencilik havuzlarına katılarak kimliklerini gizleyebilirler.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Dubai Dünya Ticaret Merkezi yeni kripto merkezi oluşturacak

CNBC’ye verdiği demeçte Bitcoin Madencisi, “Hükümetimizin bizi yok etmek için ne ölçüde çökertmeye çalışacağını asla bilemeyiz” dedi.

Madencilerin ayakta kalması için durum daha da zorlaşıyor!

Görünüşe göre, diğer birkaç madenci de aynı önlemleri aldığından, madenci bu taktikleri izlemede yalnız değil. CNBC, hükümetin diğer zamanlarda olduğu gibi baskıyı hafifleteceğinden umutlu olduklarını, bu yüzden bir süre için saklanmayı ve en kötüsü, yasaklar bittiğinde yeniden başlamayı seçtiklerini belirtti.

Şu anda, Çin kripto endüstrisine uyguladığı baskıdan vazgeçecek gibi görünmüyor. Bitcoin Madencilerinin Mayıs ayında faaliyetlerini durdurmalarına yönelik ilk direktiften bu yana Çin, yasayı uygulamaya başladı ve hatta kripto para birimlerini tutmayı, ticaretini veya depolamayı yasa dışı hale getirmek de dahil olmak üzere kripto para birimi endüstrisi için bazı kısıtlayıcı yasalar getirdi.

Ancak Bitcoin madencilerinin dayanıklılığına yönelik en büyük test, ülkenin şu anda karşı karşıya olduğu enerji krizi olabilir. CNBC’nin belirttiği gibi, Sichuan ve Yunnan eyaletlerindekiler de dahil olmak üzere bazı hidroelektrik barajları kururken Çin ciddi elektrik kesintileri uygulamak zorunda kalıyor. Bu, Çin’de kalan Bitcoin madencilerinin bir kısmının operasyonlarını ülke dışına taşımayı düşünmesine neden oluyor.

Çin’den sonra Bitcoin’in geleceği

Genel olarak, piyasa verilerinin gösterdiği gibi, baskılar oldukça tartışılmaz hale geldi. Analiz, piyasadaki son aşağı yönlü düzeltmeyi Asya‘da meydana gelen ve büyük ölçüde Huobi’nin katkıda bulunduğu büyük satışlara bağladığı için, Bitcoin piyasası bugüne kadar etkisini hissetmeye devam etti.

Bitcoin Fiyat Tablosu — Kaynak: CoinMarketCap

Bitcoin Fiyat Tablosu — Kaynak: CoinMarketCap

Ancak, trend yavaşladığı için piyasa yükselişini sürdürüyor. Uzun vadede de, önemli piyasa oyuncuları, Bitcoin ağının ancak Çin’in baskısının olumsuz etkisinden çıktıktan sonra daha da güçleneceğini umuyor.

Bunun nedeni, Çin’in Bitcoin madencileri için bir güç merkezi olmaktan çıkması, ağın daha merkezi olmayan hale gelmesine ve daha yeşil enerji kullanmasına yol açmıştır.