Haberler

Dr. Martens, marjda daralma ve yatırım ihtiyaçlarının devam edeceği öngörüsünün ardından değer kaybetti

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Dr. Martens (LON:DOCS) payları, İngiltere merkezli ayakkabı kümesinin direkt satış işinin birinci yarıda beklenenden daha zayıf olduğunu ve sterlinin zayıflığı nedeniyle marjların önümüzdeki altı ayda ağır bir baskı altında kalacağını açıklamasının akabinde Perşembe günü düştü.

Şirket, doların bedel kazanarak nakliye ve öteki girdi maliyetlerini artırması nedeniyle faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi marjının 2022 mali yılına nazaran yüzde 1 ila 2,5 puan daha düşük olmasını beklediğini söyledi. Buna ek olarak yatırıma devam edeceğini söyledi ki bunun da yakın vadede kârlar üzerinde daha fazla baskı yaratması mümkün.

Bunun üzerine Dr. Martens’in payları %20 düşerek kümenin iki hafta evvel daha optimist lakin belgisiz bir öngörü yayınlamasının akabinde kaydettiği tüm ilerlemeyi aksine çevirdi.

Buna karşın şirket, orta periyot temettüsünü %28 artırarak pay başına 1,56 peniye yükseltti.

Grubun kendi markasını taşıyan mağazalar aracılığıyla büyüme sağlama uğraşlarının, yüksek beklentilerin gerisinde kalması nedeniyle Eylül ayına kadar geçen altı aylık periyotta vergi öncesi kâr %5, pay başına çıkar ise %6 oranında düştü. Tipik olarak toptan satış işinden daha yüksek marjlar üreten direkt tüketiciye satış kısmında, satışlar %21 arttı lakin maksadın hayli gerisinde kaldı. Küme geliri %13 artışla 419 milyon sterline (1 sterlin = 1,2119 dolar) yükseldi.

Grup, ticaretin ikinci çeyrek boyunca zayıfladığını ve Ekim ayında başlayan mevcut çeyrekte bugüne kadar “dalgalı” seyrettiğini söyledi. Tatil dönemine ilişkin sayıların yıllık bazda uygun görünmesi gerekirken bunun nedeni, büyük ölçüde geçen yılki tatil satışlarının ABD ve Japonya’daki satışları kısıtlayan tedarik zinciri darboğazları nedeniyle ziyan görmesidir.

Dr. Martens yeniden de tüm yıl için gelir beklentisini değiştirmedi ve geçen yıla nazaran %20’nin biraz altında bir artış olacağını söyledi. Güçlü bir sipariş defteri ve birinci yarıdaki satışlardan elde edilen yaklaşık 10 milyon sterlinlik gelirin, gecikmeli olarak muhasebeleştirilmesi ile yılın geri kalanında gelirin takviye göreceğini belirtti.

Ayrıca orta vadede %15 civarında gelir artışı ve %30 FAVÖK marjı beklentisini koruyarak girdi maliyeti enflasyonunu dengelemek için fiyatları daha da artırabileceğini söyledi.

Kaynak: Investing TR

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu