‘Dört Büyük’ ​​Firma Hintli Yöneticilerden Kripto Yatırımlarını Açıklamalarını İstiyor

‘Dört Büyük’ ​​Firma Hintli Yöneticilerden Kripto Yatırımlarını Açıklamalarını İstiyor

Dört Büyük profesyonel hizmet firması olan Deloitte, EY, KPMG ve PwC, Hintli firmaların yöneticilerinden ve ortaklarından, kendileri veya aile üyeleri tarafından 2021’de yapılan kripto para yatırımlarını açıklamalarını istedi.

Yerel medya kuruluşu The Economic Times bu konuda ilk kez haber yaptı ve bunun yıllık bir risk değerlendirme sürecinin parçası olduğunu söyledi.

Deloitte ve PwC, bu kişilerden 10 rupi kadar küçük yatırımları açıklamalarını istedi. Açıklama ayrıca NFT’leri de kapsayacak. Dört büyük firma ek olarak yatırımlar konusunda şeffaflık istiyor.

Buradaki endişe, bu yöneticilerden herhangi birinin veya aile üyelerinden herhangi birinin kripto varlıkları satın alması durumunda bir çıkar çatışması olabileceğidir. Kaynaklara göre bunu yapmak görevlerinin feshedilmesi veya para cezası ile sonuçlanabilir.

Bir kaynak, yatırımların çoğunlukla genç bireyler tarafından gerçekleştirildiğini ve kripto piyasasının gençler arasında çok daha popüler olduğu göz önüne alındığında şaşırtıcı olmadığını söyledi. Hatta bir yönetici, firmaların kendisinden stablecoin’lerden uzak durmasını istediğini söyledi.

Büyük Dörtlü, ülkenin merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası (RBI) ile çeşitli girişimler üzerinde çalışıyor. RBI şu anda kripto pazarını düzenlemek için genel pozisyonun ne olacağı belirsiz olsa da milletvekilleri bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Hindistan kripto düzenlemesini ne zaman açıklayacak?

Hintli yetkililer, kripto para piyasasıyla nasıl başa çıkılacağını incelemekle meşgul. Bir yasağın getirileceğini söyleyen çok sayıda rapor var, ancak diğer raporlar bunu yalanladı. Bu çelişkili raporlar, kriptoya oldukça meraklı olan vatandaşların yatırımlarına çok fazla belirsizlik getirdi.

Parlamentonun kış oturumunda bir kripto para yasa tasarısı sunulacaktı, ancak bu ertelendi. Hindistan’ın konuyla ilgili son raporlarda ortaya çıktığı gibi, kripto yatırımcılarının varlıklarını düzenlenmiş merkezi borsalarda saklamasını sağlayacak gibi görünüyor. Ancak ülke, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak tanımayacak.

Kripto para yanlısı gruplar, ekonomik faydaları görmelerini sağlamak için hükümetlere lobi yapıyor. Hükümetin herhangi bir karışıklığı ortadan kaldıracak açıklama yapması an meselesi denilebilir.