Doğu Karayipler’in CBDC’si (DCash) Bir Aydır Kesinti Yaşıyor

Doğu Karayipler’in CBDC’si (DCash) Bir Aydır Kesinti Yaşıyor

Doğu Karayipler Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) destekleyen sistemlerin kesintiye uğramasının ardından acil yükseltmeler yapmak zorunda kaldı.

İlk merkez bankası dijital para birimlerinden biri olan DCash, titrek bir başlangıç yaptı.

DCash adlı Doğu Karayip dolarının dijital versiyonu bir aydır çevrimdışı. Yetkililer, kesintinin birkaç gün daha sürebileceğini söylüyor.

DCash’in sorunları, merkezi, devlet destekli bir dijital para birimine sahip olmanın parkta bir yürüyüşe benzemediğine dair kanıtlar sağlıyor.

Atlantik Konseyi‘nin JeoEkonomi Merkezi‘ne başkanlık eden Josh Lipsky, “Bu, dijital para biriminin piyasaya sürülmesi ve genişletilmesinde yanlış gidebilecek şeylerde önemli bir vaka çalışması” diyor. Lipsky, büyük ölçekli bir dağıtım girişiminde bulunan çoğu ülkenin zorluklar yaşadığını söylüyor.

DCash nedir?

DCash, Doğu Karayipler Merkez Bankası tarafından Mart 2021’de piyasaya sürdüğünde uluslararası dalgalar yarattı. Bu girişim, Dijital parayı kullanan bir para biriminin ilk örneğiydi. Merkez bankasının üye devletlerinden biri hariç tümü, CBDC’nin pilot aşamasının bir parçası oldu.

Yeni yıl CBDC’ye karşı çok sert başladı. 14 Ocak’ta DCash, tüm işlemleri durduran bir hatayla karşılaştı. Hata esnasında hiçbir kullanıcı bilgisinden ödün verilmedi.

Bankada DCash proje yöneticisi olan Karina Johnson, hatanın DCash defterini barındıran HyperLedger Fabric üzerindeki süresi dolan bir güvenlik sertifikasından kaynaklandığını belirtti.

Banka, bu sorunu çözmek için değişiklikleri kullanıma sunuyor. Johnson, bankanın çözüme ilişkin dahili testlerin son aşamalarına yaklaştığını söyledi. Önümüzdeki hafta yükseltmeleri daha fazla paydaş test edecek.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Barcelona Çok Kazanacağını Bilse de Kripto Sponsorluklarını Reddediyor

Doğu Karayipler ilk CBDC’yi başlattı

Doğu Karayipler, CBDC’ler için bir faaliyet ikonu oldu. Bahamalar “Sand Dollar”ı Ekim 2020’de piyasaya sürerken, Jamaikalı bankacılık yetkilileri “Jam-Dex”i 2022’de piyasaya sürecek.

Atlantik Konseyi, 24 CBDC’nin başlatıldığını veya başlatılacağını açıkladı. Bunların çoğu, gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşiyor. CBDC’ler, işlemleri doğrulamak için bir konsensüs algoritması kullanan Bitcoin‘den farklı olarak hükümetler tarafından kontrol edilir ve yayınlanır.

Grenada‘da bir şirket olan F. Huggins & Co., DCash’in marketlerinde çok az satış için kullanıldığını söylüyor. Covid-19 salgını DCash hükümet kampanyalarını yerle bir etti. Bu nedenle, alım düşük oldu ve gitgide büyüyen sancılar DCash’in kullanımda daha az etkili olmasına sebep oldu. Huggins, CBDC piyasaya sürülmeden önce bölgedeki ilk şirketti.

Higgins’in yöneticilerinden Najuma Francis-Patrick, DCash’in gelecekte en çok kullanılan ödeme seçeneklerinden biri olacağını düşünüyor. Para birimi, cep telefonu olan herkesin alışveriş yapmak ve fatura ödemek için dijital varlığı kullanmasına izin verdiğinden dolayı gelecekten oldukça umutlu.