Dogecoin Merkeziyetsiz Borsaya Giriyor

Dogecoin Merkeziyetsiz Borsaya Giriyor

Merkezi olmayan likidite protokolü Thorchain, meme kripto para birimi Dogecoin için destek ekledi.

Bu durum, merkezi borsalara güvenmeye gerek kalmadan meme tokenini Bitcoin, Ether, Litecoin ve diğer desteklenen kripto para birimleriyle takas etmeyi mümkün kılacak.

Thorchain, Uniswap gibi popüler DEX‘lere benzer şekilde çalıştığı anlamına gelen otomatikleştirilmiş piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanır.

Bununla birlikte, önemli fark, sarılmış Bitcoin” (wBTC) veya “sarılmış ETH” (wETH) gibi yapay sentetik sürümleri yerine gerçek kripto para birimlerinin ticaretine izin vermesidir.

En önemlisi, Dogecoin sahipleri artık ilk kez likidite sağlayarak getiri elde edebilecek.

İlk olarak 2018 yılında anonim geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından başlatılan Thorchain, Nisan ayında blok zincirini piyasaya sürdü.

Temmuz ayında Thorchain, bir ay içinde bir dizi saldırıya maruz kaldıktan sonra ateş altında kaldı. Protokolün yerel belirteci RUNE, saldırılar nedeniyle engellendi, ancak daha sonra toparlanmayı başardı. Saldırılardan kaynaklanan serpintileri azaltmak için ağın geçici olarak durdurulması gerektiği gerçeği de merkezileşme endişelerini artırdı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Crypto.com Hackerlara 15 Milyon Dolarlık Ethereum Kaptırdı

Dogecoin ilgi odağı olmaya devam ediyor

Bazı eleştirmenler, Dogecoin’in 2021’deki büyük rallisinden sonra hızla belirsizliğe gireceğini tahmin etse de, meme coin şu anda piyasa değerine göre 11. sırada yer alarak şimdilik etrafta dolaşmaya devam ediyor.

Geçen hafta Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla‘nın bazı ürünler için DOGE kabul etmeye başladığını duyurdu.

Dogecoin’in anlamsız amacına atıfta bulunan en son tweetinde Musk, en eğlenceli sonucun en olası olduğunu yineledi.