HaberlerKripto Para Haberleri

Docker, Kripto Madenciliğinin Kötüye Kullanımı Nedeniyle Hizmet Politikasında Değişiklikler Yapıyor

Popüler bir bulut bilişim entegrasyon çözümü olan Docker, kripto para madenciliğinin kötüye kullanımı nedeniyle ücretsiz hizmetlerinde değişiklikler yapacağını açıkladı.

Popüler bir bulut bilişim şirketi olan Docker, kripto para madenciliğinin kötüye kullanımı nedeniyle ücretsiz sunduğu hizmetlerde değişiklikler yapacağını açıkladı.

Şirket, “autobuild” özelliğini kötüye kullanım nedeniyle durdurduğunu söyledi. Bu özellik, harici bir havuzdaki kaynak koddan otomatik olarak görüntüler oluşturabilir ve oluşturulan görüntüyü otomatik olarak Docker havuzlarınıza iletebilir.

Docker, Ücretsiz Hizmetlerinde Değişiklik Yapmak Zorunda Kaldı

CI bulut hizmeti sunan Docker, kripto para madenciliğinin kötüye kullanımı nedeniyle hizmet politikasında değişiklikler yapıyor.

Geçen hafta yapılan duyuruya göre “autobuild” özelliği artık ücretsiz bir şekilde sunmayacak. Docker bunu bir blog yazısında duyurdu ve saldırıların son aylarda arttığını söyledi.

Şirket, ödeme yapan müşterilerinin bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirtti ve ekledi:

Nisan ayında, normal işlem yükümüzün 2 katına çıktığını gördük ve ayın sonunda madencilik kötüye kullanımı nedeniyle 10.000 hesabı devre dışı bıraktık. Ertesi hafta 2200 madenci daha harekete geçti.

Bu yeni kısıtlama, “autobuild” özelliğini ücretsiz olarak kullanan bazı kullanıcıları etkileyecek. Docker ekibi, bunun kolay bir karar olmadığını, ancak kötüye kullanımı azaltmak için alabilecekleri tek önlemin bu olduğunu belirtti.

Docker, bu yeni saldırı türünden etkilenen dikkate değer bir platform olsa da, kesinlikle tek platform değil. Birkaç bulut tabanı sağlayıcısı şimdi benzer saldırılarla karşı karşıya olduklarını söylüyorlar.

Hedef Bulut Bilişim

Bu saldırılar, bulut bilişim hizmetleri sunan GitHub, GitLab ve Microsoft Azure gibi şirketleri de olumsuz etkiliyor. Saldırganlar, orijinal işlevlerini değiştiren uygulamalara kod ekleyerek entegrasyon hizmetlerini ele geçiriyor.

Uygulamaları derlemek için oluşturulan sanal makineler, kullanım ömürleri boyunca kripto para madenciliği yapmak üzere yeniden tasarlanıyor ve bu hizmetlerin performansını etkiliyor.

Daha büyük şirketler bu sorunlarla başa çıkabilir. Ancak küçük şirketler, Docker’ın uyguladığı gibi kısıtlamalarla bu saldırılara karşı koymak zorunda kalacaklar .

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu