Finans HaberleriHaberler

Dijital Bankacılık Pazarının 2021’de 2.5 Trilyon Dolarlık İşlem Değerine Ulaşması Bekleniyor

Pandemi döneminde dijital bankacılık kullanıcılarının sayısı neredeyse üçe katlandı.

Küresel dijital bankacılık pazarı, pandemiden önce bile milyonlarca insanın geleneksel finans kurumları yerine bir uygulama veya web tabanlı banka seçmesiyle hızla büyüyordu.

COVID-19 salgını esnasında müşteri beklentileri değiştiği için dijital bankacılığa geçiş daha önce hiç olmadığı kadar hızlandı.

AksjeBloggen tarafından sunulan verilere göre, küresel dijital bankacılık pazarının 2021‘de 2.5 trilyon dolarlık bir işlem değerine ulaşması bekleniyor. Buda bir yılda %70‘lik devasa bir artışa işaret ediyor.

Salgın Ortasında Kullanıcı Sayısı Neredeyse Üçe Katlandı

Çevrimiçi bankalar olarak da bilinen dijital bankalar, insanların parayı işleme ve yönetme şeklini değiştirdi. Bu uygulama veya web tabanlı bankalar, tamamen akıllı cihazlardan kullanılabilen ve özellikle COVID-19 karantinaları sırasında kullanışlı hale gelen bir dizi mobil bankacılık hizmeti sunuyor.

2019 senesinde, küresel dijital bankacılık pazarı 836.5 milyar dolarlık işlem değerine sahipti. Pandemiden sonra ise işlem değeri yıllık %81 artarak 1.5 trilyon doların üzerine çıkmayı başardı.

Ancak, sonraki senelerde daha da etkileyici bir büyümeye tanık olabiliriz. Önümüzdeki yıl dijital bankacılığın 4 trilyon dolar değerinde devasa bir sektör olması bekleniyor.

2025 senesine kadar, dünya çapındaki tüm dijital bankaların işlem değerinin ikiye katlanacağı ve yaklaşık 8,3 trilyon dolara ulaşacağı düşünülüyor.

İnternet bankacılığı hizmetlerini kullananların sayısı da önemli ölçüde arttı. İstatistikler, pandeminin başlamasından bu yana kullanıcı sayısının neredeyse üç katına çıkarak 141 milyona ulaştığını gösteriyor.

Önümüzdeki dört yıl içinde bu rakamın küresel çapta 334 milyona çıkması bekleniyor. Küresel karşılaştırmada, Amerika Birleşik Devletleri dijital bankacılık hizmetlerinde lider konumda yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu