Devrimden korkan Myanmar’ın askeri hükümeti kripto ve VPN’leri yasaklamak istemiyor

Devrimden korkan Myanmar’ın askeri hükümeti kripto ve VPN’leri yasaklamak istemiyor

The Register, Myanmar‘da kripto veya sanal özel ağlar (VPN) kullanırken yakalanan herkesin, ülkenin askeri hükümetinin yeni bir siber güvenlik yasasını geçirmesi halinde üç yıla kadar hapis ve ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabileceğini bildirdi.

Tasarı, 13 Ocak’ta hükümet bakanlarına sunuldu. Tasarı, ülkenin demokrasi yanlısı siyasi sınıfının destekçilerinin örgütlenmek, iletişim kurmak ve kendilerini desteklemek için kullandıkları yöntemleri suç saymayı amaçlıyor.

Yeni kurallara göre:

  • Askeri lisansı olmayan bir VPN kullanmak, bir ila üç yıl hapis ve 5 milyon Kyat (2.800 $) para cezası riski taşır.
  • Kripto yoluyla işlem yapmak, altı aydan bir yıla kadar hapis ve benzeri bir para cezası ile karşı karşıya kalır.
  • İnternet hizmet sağlayıcıları, yetkililer tarafından talep edilmesi halinde vatandaşların internet kayıtlarını paylaşmak zorundadır.

Geçen yılki askeri darbenin ardından, demokrasi yanlısı vatandaşlar, sosyal medya sitelerine erişimi hala engelleyen gözetim ve askeri dayatılan internet sansüründen kaçınmak için VPN’lerden yararlandı.

Myanmar’ın sürgündeki hükümeti, Ulusal Birlik Hükümeti (NUG), geçen ay stabilcoin Tether‘i cunta tarafından kontrol edilen fiat para birimi Kyat‘ın dışında işlem yapmak için bir araç olarak kabul etti.

NUG şu anda 11 aydır süren ölümcül protestoların ortasında kontrolü yeniden ele geçirme emellerini finanse etmek için para topluyor.

Myanmar’ın ikinci kripto baskı girişimi

Genel olarak, önerilen kurallar internetin bazı kısımlarını yasaklamak için gözden geçirilmiş çabaları temsil etmektedir. Myanmar’ın merkez bankası, ülkenin bankalarının Mayıs 2020’den bu yana kripto hizmeti vermesini engelledi.

Ancak cuntanın siber güvenlik yasasının bu yılki versiyonu, internet etkinliği üzerinde daha sıkı kontroller getiriyor.

Bir Myanmarlı Reddit posteri, yerel halkın yasaklı sosyal medyaya (Facebook ve Twitter) erişmek için VPN’leri “Myanmar’da neler olduğu hakkında haber yaymak” için, özellikle de hüküm süren askeri hükümet tarafından sürdürülen zulümleri açıkladı.

“Ayrıca, reklamları izleyebileceğimiz ve geliri doğrudan diktatörlükle savaşan isyancılara bağışlayabileceğimiz devrim niteliğindeki web sitelerinde daha fazla para kazanmak için [ABD merkezli] VPN’lerle reklamlar izliyoruz” dediler ve mobil veri fiyatlarının arttığını da eklediler.

Geçen Şubat ayında benzer bir yasa tasarısını geçirme girişimi, Myanmar Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu‘nun itirazlarıyla karşılandı.

BBC Myanmar’a göre, askeri konsey üyelerinin onaylanmamış yasaları çiğneyenleri zaten çökerttiğine dair doğrulanmamış söylentiler şu anda Güneydoğu Asya ülkesine yayılıyor.