Deutsche Bank: Bitcoin Yeni Altın Olabilir

Deutsche Bank: Bitcoin Yeni Altın Olabilir

Bitcoin‘in toplu olarak benimsenmesi sadece bir zaman meselesidir ve dünya bu gerçekle yüzleşirken, geleneksel finans kurumları dijital paraya ısınmaktadır. Deutsche Bank analisti Marion Laboure, bir kez daha Bitcoin’in “21. yüzyılın dijital altını” olabileceğini, ancak bugün güvenilir bir değer deposu olmadığını ve öngörülebilir gelecekte daha fazla oynaklık beklediğini belirtti.

Bitcoin’in Geleceği

Analist Marion Laboure, Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak görmediğini ve deflasyonist özelliklere sahip olduğunu düşünmediğini çünkü; “Bitcoin riskli: bugün güvenilir bir değer deposu olamayacak kadar değişken ve öngörülebilir gelecekte aşırı uçucu kalmasını bekliyorum” diye iddia etti ve bunun üç nedenini belirtti:

“İlk olarak, Bitcoin’lerin yaklaşık üçte ikisi yatırımlar ve spekülasyon için kullanılıyor. İkincisi, sınırlı ticarete elverişliliği nedeniyle, sadece birkaç ek büyük alım veya pazar çıkışı arz-talep dengesini önemli ölçüde etkileyebilir. Üçüncüsü, Bitcoin’in değeri, insanların neye değer olduğuna inandıklarına bağlı olarak yükselmeye ve düşmeye devam edecek. Yatırımcıların Bitcoin hakkındaki genel algılarındaki küçük değişikliklerin fiyatı üzerinde büyük etkisi olabilir.”

Bununla birlikte, Laboure, dijital paranın güvenli bir liman varlığı haline gelebileceğine ve “insanlar her zaman hükümetler tarafından kontrol edilmeyen varlıkları aramışlardır” ve altın yüzyıllardır bu role sahip olduğu için “dijital altın” rolünü oynayabileceğine inanıyor. Bitcoin potansiyel olarak “21. yüzyılın dijital altınına” dönüşebilir.

Bitcoin ve Ethereum arasındaki bir karşılaştırmada, analist çok daha büyük piyasa değeri nedeniyle Bitcoin’i “öncü” olarak adlandırdı, ancak aynı zamanda merkezi olmayan finanstan bahsederek birçok uygulama ve kullanım alanı nedeniyle Ethereum’u da olası bir “dijital gümüş” olarak görüyor.

Aynı nedenlerden dolayı, önümüzdeki 5 yıl içinde başka bir kripto para biriminin Bitcoin ve Ethereum’dan daha güçlü hale gelmesinin pek mümkün olmayacağına inanıyor.